Motoryzacja Kupno samochodu - na co zwrócić uwagę?

Kupno samochodu – na co zwrócić uwagę?

-

Kupno samochodu używanego wydaje się niezwykle proste. Wystarczy pojechać na giełdę, udać się do komisu lub przejrzeć ogłoszenia na serwisach aukcyjnych. Okazuje się jednak, że dokonując tak ważnego wyboru kierujemy się najczęściej emocjami. Ważny jest przede wszystkim wygląd auta i wrażenie, jakie wywrze na kupującym. Znawcy tematu mówią, że to samochód wybiera swego właściciela, co tylko dowodzi temu, że swoiste „zauroczenie” bywa znaczącym czynnikiem w trakcie dokonywania zakupu.

Niestety emocje są czasami złym doradcą. Kiedy znajdziemy auto w podejrzanie niskiej cenie powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy nie było ono kradzione. Wszelkie cenowe superokazje powinny automatycznie zwiększać naszą czujność. Dobre, w pełni sprawne, całkiem nowe auto w bardzo korzystnej cenie może okazać się pułapką.

Kupując samochód warto przejrzeć kilka ofert, aby porównać ceny i wybrać najbardziej korzystną opcję. Kiedy znajdziemy samochód, którego cena została zaniżona 20-30% powinna wzbudzić nasze wątpliwości. Obniżka, która może być uznana za okazję cenową, za którą nie musi się kryć kradzież lub poważna usterka, wynosi maksymalnie 5%.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy kupować samochodu od pośrednika. Warto każdorazowo osobiście sprawdzić, czy pod adresem zapisanym w dowodzie rejestracyjnym auta mieszka jego rzeczywisty właściciel. Sprzedawca ma także obowiązek pokazać nam swój dowód. Jest on konieczny do zawarcia umowy, zatem sam zainteresowany nie powinien zgłaszać sprzeciwu w tej kwestii. Aby mieć pewność, że rozmawiamy z właścicielem warto poprosić o jeszcze jeden dowód tożsamości.

Warto zaprosić znajomego mechanika lub rzeczoznawcę, który pomoże nam dokonać najlepszego wyboru. Pamiętajmy także, iż sprzedający powinien pozwolić nam na jazdę próbną. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie powinniśmy dokładnie obejrzeć stan samochodu, sprawdzić czy nie ma śladów świeżego lakierowania, upewnić się czy auto nie uczestniczyło w żadnym wypadku.

Na co zwracacie szczególną uwagę podczas kupna samochodu? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Polecane gry MMORPG – 2011

Na rynku obecnie jest bardzo dużo dobrych gier MMORPG. Jak wybrać najlepszą? Aby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Dopiero po ich rozpatrzeniu, można sięgnąć po konkretną grupę tytułów. Oto kilka wyznaczników:

Odwodnienie organizmu – przyczyny, objawy, skutki, leczenie

Zmęczenie? Ból głowy? Suchość w ustach? Policz, ile szklanek płynów dziś wypiłeś.

Zobacz też

Jak spędzić wakacje w mieście?

Wakacje spędzane w mieście wcale nie muszą należeć do nieudanych. Czasem niestety nie dane jest wyjechać i pozostaje organizacja miejscowego czasu wolnego. Wtedy można zaufać własnej pomysłowości lub skorzystać o gotowej oferty różnych instytucji.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: