Praca za granicą Zarobki w Berlinie

Zarobki w Berlinie

-

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „praca w Berlinie”, trudno nie natknąć się na oferty zatrudnienia Polaków w charakterze opiekuna/opiekunki osób starszych. Ci, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tym zawodzie, muszą jednak swobodnie komunikować się w języku niemieckim. Pracodawca zazwyczaj gwarantuje wyżywienie, zakwaterowanie oraz opłaty składki ZUS polskim pracownikom. Wynagrodzenia wahają się od 1000 do 1200 euro netto („na rękę”).

Od 1 stycznia 2015 r. na terenie całych Niemiec, a zatem również w Berlinie, obowiązuje stawka minimalna w wysokości 8,5 euro brutto za godzinę pracy. Zwykle na ustawowe minimum mogą liczyć pakowacze, osoby pracujące przy rozkładaniu towarów, sprzątacze czy ochroniarze. Natomiast stawka, z którą spotykają się w Berlinie wykwalifikowani pracownicy fizyczni (elektrycy, hydraulicy, ślusarze itd.), wynosi około 13 euro za godzinę (brutto).

Kucharz pracujący w pełnym wymiarze godzin, może liczyć w stolicy Niemiec na zarobki w wysokości 1200 euro netto. W przypadku kelnerów i kelnerek wynagrodzenie jest nieco niższe i wynosi mniej więcej 900-1100 euro na rękę miesięcznie, ale do tej podstawowej pensji dochodzą jeszcze napiwki.

W maju 2014 r. w sieci pojawiła się intratna oferta pracy w Berlinie: 1750 euro na rękę + zakwaterowanie za pracę przy pakowaniu kosmetyków. Świetna okazja? Byłaby, gdyby miała cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Autor oferty tak naprawdę wyłudzał od osób zainteresowanych podjęciem pracy kaucję w wysokości 200 euro. Jak tego typu uniknąć oszustwa? Być czujnym na obietnicę wysokich zarobków w zawodach, które zazwyczaj wiążą się ze stawką minimalną.

Poprzedni artykułZarobki w BHP
Następny artykułZarobki prawnika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ciasto na naleśniki – przepis

Ciasto na naleśniki wydaje się bardzo proste. Naleśniki jednak wyjdą lepsze, jeśli odpowiednio dobierzemy ciasto do tego, z czym zamierzamy je zjeść. Typowe ciasto naleśnikowe składa się z mleka, jajek i mąki. Różnice, jakie możemy wprowadzić nie są znaczne, ale dają ogromny efekt.

Praca na emeryturze – informacje

Od 1 stycznia 2011 roku zmieniły się zasady określające możliwość jednoczesnego pobierania emerytury oraz pracy na etacie. Aby pobierać świadczenie emerytalne, należy rozwiązać stosunek pracy.

Zobacz też

Książki dla podróżników

Podróżować lubi wiele osób, ale opisać swoje przygody już nie wszyscy. Nie chodzi wcale o wartką akcję, ale umiejętność dostrzeżenia i przeniesienia na papier wrażeń. Książki, w których udało się uchwycić to, co w podróżach najważniejsze, czyli fascynacje odwiedzanym miejscem, a z drugiej strony zainteresowanie zwykłym człowiekiem, mogą być dla nas niezwykłym przewodnikiem po egzotycznych miejscach.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: