W zależności od potrzeb możemy wyróżnić sekatory do gałęzi, sekatory do kwiatów jak również nożyce do żywopłotów.

Sekator do gałęzi powinien być przede wszystkim wytrzymały, poręczny i lekki. Rączki powinny być odpowiednio wyprofilowane oraz wykonane z tworzywa antypoślizgowego zapobiegającemu wyślizgiwaniu się z rąk – co będzie miało pozytywne znaczenia podczas długotrwałych prac w ogrodzie. Wyróżnić możemy tutaj dwa rodzaje sekatorów: kowadełkowy oraz nożycowy. Ten pierwszy nadaje się do podcinania martwych i chorych gałęzi oraz kształtowania roślin. Z kolei sekator nożycowy spełni swoje zadanie przy cięciu małych i średnich gałęzi.

Sekatory do kwiatów są znacznie mniejszych rozmiarów, pozwalają na łatwe cięcia kwiatów, młodych pędów i zielonych gałęzi.

Standardem wśród sekatorów powinno być wykonanie ostrzy ze stali nierdzewnej oraz możliwość ich blokady. Producenci stosują również odpowiednie powłoki na ostrzach zapewniające łatwe i czyste cięcie. Niektóre modele mogą posiadać regulowany uchwyt z kilkoma pozycjami rozwarcia np. w zależności od potrzeb do cięcia mocnego lub szybkiego.

W celu zapewnienia zdrowego i bujnego żywopłotu należy go regularnie przycinać. Jest to jeden z podstawowych zabiegów gwarantujący prawidłowy rozwój roślin żywopłotowych. Na rynku do dyspozycji mamy dostępne podstawowe nożyce do strzyżenia wyposażone w ergonomiczne rączki i wyprofilowane uchwyty. Wyróżnić można nożyce z krótkimi rączkami przeznaczone do przycinania niewielkich żywopłotów oraz dokonywania korekt cięcia oraz nożyce wyposażone w długie rączki, z możliwością regulacji kąta ostrzy. Nożyce takie sprawdzają się przy cięciu wysokich i trudno dostępnych żywopłotów.

Bardzo wygodne i szybkie w działaniu są nożyce elektryczne i spalinowe. Znajdą zastosowanie zarówno przy niewielkich, jak i dużych, gęstych żywopłotach. Nożyce elektryczne charakteryzują się lepszą kulturą pracy pod względem hałasu jednak wymagają dostępu do źródła elektryczności. Z kolei nożyce spalinowe nie ograniczają nas przewodami elektrycznymi, więc pozwalają na pracę w dowolnym miejscu ogrodu. Wadą jest znaczny hałas oraz głośność pracy silnika. Narzędzia takie nie należą do lekkich, więc długie trzymanie w ręku wymagać będzie większej siły.

Używacie sekatora? Polecacie któryś szczególnie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNa czym polega ściółkowanie?
Następny artykułJak przechowywać warzywa w domu?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here