Rodzaje najpopularniejszych ściągaczy do łożysk

Łożysko to element powszechnie wykorzystywany nie tylko w samochodach, rowerach, ale również w niektórych sprzętach AGD czy elektronarzędziach. Dlatego ściągacze do łożysk to urządzenie spotykane nie tylko w warsztatach samochodowych. Można je spotkać także w garażu miłośnika majsterkowania. I nie powinno budzić to zaskoczenia – bez ściągacza usunięcie łożysk w trakcie naprawy może się okazać niemożliwe. Warto zatem wiedzieć, jak odpowiednio dobrać ten element do indywidualnych potrzeb.

Co to takiego ściągacz do łożysk?

Ściągacz do łożysk to narzędzie o profesjonalnej charakterystyce, które przeznaczone jest do wyjmowania łożysk z obudowy, w której się znajdują. Takie ściągacze, mimo że mają prostą budowę, to zdecydowanie ułatwiają pracę w warsztacie. Różnorodność wykorzystywanych w maszynach łożysk sprawia, że także ściągacze mają różny charakter. Jeśli chodzi o te najbardziej popularne rozwiązania, wyglądają one następująco:

  • ściągacze bezwładnościowe łożysk
  • ściągacze dwuramienne
  • ściągacze trójramienne
  • ściągacze do łożysk wewnętrznych
  • ściągacze hydrauliczne
  • ściągacze – odklejacze

Ściągacze do łożysk samochodowych

Najczęściej wykorzystywane ściągacze to ściągacze do łożysk samochodowych. W przypadku samochodów bardzo często ważne będzie odpowiednie dopasowanie ściągacza do pojazdu. Wyspecjalizowanie części pozwala na bezproblemowe zdejmowanie łożysk i wyciąganie z obudowy. W warsztatach samochodowych ściągacz przyda się przy naprawie piast, alternatora, skrzyni biegów czy sprzęgła.

Ściągacze w elektronarzędziach

Łożyska są też elementem wykorzystywanym często w elektronarzędziach. Podobnie jak w przypadku samochodów także tutaj bardzo istotne będzie dopasowanie ich do urządzenia, w którym łożysko będzie zdejmowane. W przypadku elektronarzędzi często wykorzystuje się małe łożyska kulowe, dlatego stosowane ściągacze muszą być do tego dopasowane i najczęściej są to mini ściągacze.

Zdejmowanie łożysk w rowerach

Ściągacze mają ułatwiać zdejmowanie łożysk w trudno dostępnych miejscach. Dlatego przy piastach kół w rowerach również będą przydatnym elementem. Jeśli ktoś sam dokonuje naprawy roweru, warto będzie sięgnąć po specjalny ściągacz do tego przystosowany.

Jak wybrać właściwy ściągacz?

Ściągacze różnią się między sobą m.in. tym, do jakich łożysk są przystosowane. Siła nacisku również będzie zróżnicowana. Warto przy wyborze zwrócić uwagę na pazurki chwytaka, które muszą być wyprofilowane. Tutaj bardzo ważne będzie to, by chwytak był trwalszy od łożyska i miał odpowiedni kształt. Jeśli nie będzie takiego właściwego profilu może dojść do uszkodzenia łożyska albo materiału znajdującego się wkoło. Znaczenie ma to, z jakiego materiału ściągacz jest wykony. Ważne, by była to dobrej jakości twarda i wytrzymała stal. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że zbyt twardy materiał w stosunku do łożyska może też doprowadzić do jego uszkodzenia. Jeśli chcesz wybrać odpowiedni produkt, stawiaj na dobrą jakość i precyzyjne wykonanie ściągacza, co ułatwi jego wykorzystywanie. Precyzyjne wykonanie będzie bardzo ważne, ponieważ mechanizm musi między innymi napinać się równomiernie. Nacisk na pierścień łożyska musi być równomierna, by nie doprowadzić do uszkodzenia profilu. Istotnym elementem będzie również wybijak, który ma sprawić, że użytkowanie ściągacza będzie komfortowe. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Tooles.pl – narzędzia, sklep z narzędziami Białystok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here