Zdrowie CRP: normy i przyczyny nieprawidłowego wyniku

CRP: normy i przyczyny nieprawidłowego wyniku

-

CRP – czyli białko c-reaktywne – to najbardziej czuły parametr tzw. ostrej fazy, syntezowany przez wątrobę w przypadku stanu zapalnego. Podwyższone CRP notuje się już w ciągu 6-8 godzin od pojawienia się stanu zapalnego w organizmie, a jego maksymalne stężenie osiągane jest po 24-48 godzinach. Badania laboratoryjne oznaczające poziom CRP są bardzo istotne w diagnostyce wielu chorób.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest CRP, czyli białko c-reaktywne,
  • jakie są normy CRP w organizmie człowieka,
  • jak wysokie CRP powinno niepokoić,
  • o czym może świadczyć podwyższone CRP,
  • na czym polega badanie CRP.

Stan zapalny rozwijający się w organizmie może się manifestować w różny sposób. Nie zawsze od razu obserwowane są objawy w postaci bólu, gorączki czy gorszego samopoczucia. Bardzo czułym parametrem pozwalającym określić, czy w organizmie toczy się stan zapalny, są badania laboratoryjne krwi w celu oznaczenia poziomu CRP.

CRP – co to jest?

CRP – czyli białko c-reaktywne – to najbardziej czułe białko tzw. ostrej fazy, którego synteza ma miejsce w wątrobie. Jego poziom w organizmie podnosi się już w ciągu 6-8 godzin po tym, jak pojawi się czynnik zapalny – jest to odpowiedź układu immunologicznego na jego obecność. Bardzo często podwyższone CRP wyprzedza inne objawy kliniczne stanu zapalnego, takie jak osłabienie, ból czy gorączka, osiągając maksymalne stężenie w ciągu 24-48 godzin od wystąpienia czynnika zapalnego.

CRP – norma

Prawidłowy poziom CRP w osoczu wynosi powyżej 5 mg/l. U palaczy, osób otyłych oraz z nadciśnieniem tętniczym normy CRP są jednak wyższe i mogą przekraczać nawet 10 mg/l.

Wysokie CRP – przyczyny

Jak już wspomniano, białko c-reaktywne jest podstawowym markerem toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Podwyższone CRP może występować:

  • w przypadku łagodnych stanów zapalnych oraz większości infekcji wirusowych (wówczas jego poziom przekracza zazwyczaj 40 mg/l),
  • w przebiegu infekcji bakteryjnych (poziom CRP jest wówczas większy niż 200 mg/l),
  • u pacjentów z ciężkimi oparzeniami oraz w trakcie ciężkich zakażeń bakteryjnych (stężenie może przekraczać 500 mg/l),
  • u osób po zawałach mięśnia sercowego, po rozległych urazach, niedawno przeprowadzonych operacjach, z chorobami nowotworowymi (wówczas normy CRP mogą być przekroczone nawet 1000-krotnie).

Należy pamiętać, że lekko podwyższone CRP jest charakterystyczne także dla okresu ciąży.

CRP a ryzyko chorób serca

Wyniki przeprowadzonych badań epidemiologicznych jednoznacznie potwierdzają, że poziom CRP w organizmie może być wskaźnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Jak wspomniano, bardzo mocno podwyższone CRP jest obserwowane w zawale mięśnia sercowego, wysoki poziom białka C-reaktywnego jest ponadto wskaźnikiem sugerującym wystąpienie nagłego zgonu sercowego w populacji bez choroby wieńcowej. Amerykańskie Towarzystwo do spraw Chorób Serca uznało więc CRP jako użyteczny czynnik w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

CRP badanie – jak przebiega?

Badanie CRP to nic innego jak analiza laboratoryjna pobranej od pacjenta próbki krwi żylnej. Jest bezpieczne, mało inwazyjne, nie ma przeciwskazań do jego przeprowadzania – może być wykonywane u osób w każdym wieku, również noworodków czy kobiet w ciąży.

W przypadku ostrych infekcji i zakażeń badanie może zostać przeprowadzone bez uprzednich przygotowań. Jeśli jest planowane – najlepiej zgłosić się na nie rano na czczo (ostatni posiłek można zjeść 8-12 godzin wcześniej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie akcesoria wybrać na basen?

Zakup stroju kąpielowego to dopiero połowa sukcesu na drodze do skompletowania ekwipunku pływaka. Nie mniej ważny jest dobór odpowiednich akcesoriów. Listę tych najważniejszych, wraz ze wskazówkami dotyczącymi wyboru najlepszego dla siebie modelu, znajdziemy poniżej.

Jak przyzwyczaić kota do smyczy? Wady i zalety

Spacery na smyczy zwykle nie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku kotów. Taki spacer nie zastąpi kotu swobodnego poruszania się, biegania, wspinania na drzewa. Zwierzę nieprzyzwyczajone do takich eskapad może przeżywać silny stres lub przeciwnie, przestanie mu wystarczać przebywanie w mieszkaniu i będzie się domagać coraz częstszych wycieczek.

Zobacz też

Masaż indyjski – na czym polega, opis

Zabieg indyjski praktykowany jest od ponad tysiąca lat. Opiera się na starożytnej medycynie jako Ayurveda. Wzmacnia ciało i duszę. Działa regenerująco na nasz organizm.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: