Na początek najlepiej zająć się hodowlą jednego gatunku ryb i w miarę zdobywanego doświadczenia poszerzać hodowlę o inne rybki. Rybki z różnych środowisk zwykle mają różne potrzeby żywieniowe, preferują inną temperaturę i ph wody, inne zagęszczenie roślinności. Nie łączymy ich ze sobą nie mogąc zapewnić im wspólnie optymalnych warunków.

Przedstawiciele jednych gatunków bywają zagrożeniem dla innych ryb. Jeśli chcemy łączyć różne gatunki koniecznie wybierzmy takie, które będą dobrze się czuły w takich samych warunkach i nie będą stanowić dla siebie zagrożenia. Nie łączymy ruchliwych ryb z tymi prowadzącymi spokojny tryb życia, ryb długoogoniastych z rybami, które będą obgryzać ich długie płetwy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości połączenia ze sobą przedstawicieli różnych gatunków najlepiej poprosić o radę doświadczonego akwarystę. Przy doborze ryb różnych gatunków weźmy też pod uwagę jaką strefę wody dany gatunek zamieszkuje, najlepiej zasiedlić wszystkie strefy (przydenną, przypowierzchniową i środkową), nie wybieramy gatunków ryb zamieszkujących tylko jedną strefę.

Nie wolno przesadzać z ilością ryb w akwarium, może to bowiem prowadzić do zachorowań i śmierci zwierząt. Na 1cm długości ryby powinien przypadać co najmniej litr wody w akwarium. Wybierając konkretne osobniki dokładnie się im przyjrzyjmy czy wyglądają na zdrowe, tzn. czy nie mają żadnych zmian skórnych, jak ubytki łusek czy owrzodzenia, ich ogon i płetwy nie są postrzępione, nie widzimy żadnych opuchlizn czy zaczerwienień (nie wynikających z naturalnego ubarwienia), nie powinny też ocierać się o inne ryby i ściany akwarium.

Zakupione rybki przewozimy w woreczku, im dłużej ma trwać transport, tym więcej powinno znajdować się w nim powietrza. Nie wpuszczamy ryb od razu do akwarium, poświęcamy chwilę na ich odpowiednie zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach. Najpierw wsadzamy zamknięty woreczek z rybkami do przygotowanego wcześniej akwarium i pozostawiamy na powierzchni na około 15 minut, by wyrównały się temperatury, następnie odlewamy 1/3 wody z woreczka, dolewamy na jej miejsce wodę z akwarium i pozostawiamy rybki na jeszcze 10 minut. Dopiero po tych zabiegach wpuszczamy je do akwarium uważając, by nie wlać do niego wody z woreczka.

Teraz już możemy zacząć obserwować rybki w ich nowym domu.

Chcecie hodować rybki? Co Was przekonało do tej decyzji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak założyć akwarium?
Następny artykułJak się ubrać w góry?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here