1. Kto powinien wykonać takie prace?

Prace przy wykonaniu fundamentu przyległego bezpośrednio do ścian innych budynków są pracami o dość dużym ryzyku i najlepiej prowadzić je pod nadzorem kierownika budowy, który ma już odpowiednie doświadczenie. Nieprofesjonalne podejście do sprawy może doprowadzić do katastrofy budowlanej tragicznej w skutkach. Nie warto zatem zlecać takich prac przypadkowej ekipie budowlanej.

2. Jak posadowić fundamenty przy istniejącym budynku

Fundamenty możemy wykonać przy istniejącym budynku – 1, 5 m w dół i 3 metry w bok, chyba, że kierownik stwierdzi inaczej – oceniając ryzyko istniejące na danym placu budowy i realne niebezpieczeństwo zagrażające budynkom. Wówczas fundamenty mogą zostać posadowione bliżej, w zależności od projektu i stanu sąsiedniego budynku.

Uwaga!

Należy pamiętać: – aby fundamenty sąsiadującego budynku były posadowione na tym samym poziomie, – kolejną istotną rzeczą jest, aby oś ściany konstrukcyjnej fundamentowej (bez podpiwniczenia) lub piwnicznej nie powinna znajdować się dalej od fundamentu niż 1/6 szerokości ławy – kolejną istotną rzeczą jest aby ściana fundamentowo nowopowstała od istniejącej była oddzielona o co najmniej 1 cm. Wykonuje się to tak, ze na istniejącą ścianę fundamentową przykleja się warstwę styropianu (ewentualnie płyty pilśniowej) o grubości 2 cm, i dopiero później budujemy ścianę nowo powstałego budynku.

3. Co z podpiwniczeniem?

W niektórych sytuacjach nie ma problemu z jego wykonaniem, wiele zależy od tego, czy sąsiedni budynek również posiada piwnice. Jeżeli nie – zamiast narażać się na znaczne koszty i próbować dogadać z sąsiadem – warto zrezygnować z części podpiwniczenia i zmniejszyć jego powierzchnię przesuwając piwnicę dalej od fundamentów istniejącego budynku.

4. Wykonanie podbicia w celu posadowienia fundamentów poniżej już istniejących

Podbicie jest zabiegiem zabezpieczającym części stojącego sąsiedniego budynku przed ewentualnym osiadaniem czy przesuwaniem. Podbicie jest po prostu podmurowaniem istniejącego fundamentu, zwłaszcza gdy konieczne jest posadowienie nowych fundamentów poniżej poziomu istniejących. Pobicie może być wykonane w wykopie na kilka sposobów: przez podmurowanie, wciskanie pali małej średnicy, umacniając podłoże lub przez zabieg tzw. „gwoździowania podłoża”. Wykonując podbicie metodą tradycyjną, czyli podmurowując istniejące fundamenty należy najpierw przygotować wykop. Wybierając grunt spod istniejących fundamentów należy wzmocnić je dodatkowo. Szerokość wykopu służy do wykonania fundamentu wspierającego sąsiednie budynki – podbiciem jest wykonanie dodatkowo podmurówki pod istniejącym fundamentem. Mury uzupełniające można wykonać z cegły lub betonu B15. Należy pamiętać, żeby przed przystąpieniem do prac nad fundamentami osadzonymi na niższym poziomie niż istniejące sprawdzić:

– poziom wody gruntowej (powinien on być minimum 0,5 m pod poziomem nowych fundamentów i podbicia),

– głębokość koniecznego wykopu – wykop nie powinien sięgać głębiej niż 5 metrów od poziomu działki,

– czy sąsiedni budynek można podkopać – istniejący budynek nie może być wysoki i nie powinien przekraczać 11 – 15 metrów wysokości, gdy jest to wysoki budynek nie możemy posadowić naszych fundamentów poniżej poziomu już istniejących.

Czy tego rodzaju prace zwykle zlecacie fachowcom czy wykonujecie samemu? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKoszt budowy fundamentów
Następny artykułDom z piwnicą czy bez?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here