1. Kiedy musimy podjąć taką decyzję i dlaczego?

Budowę domu z podpiwniczeniem, ewentualnie bez należy dobrze przemyśleć już na etapie wybierania projektu, zwłaszcza biorąc pod uwagę nasze przepisy prawa budowlanego, które nie pozwalają nam wykonać samowolnego podpiwniczenia budynku bez zastosowania projektu. Jeżeli samowolnie podpiwniczymy sobie budynek, będzie to samowola budowlana i nikt takiego domu nie odbierze, że o potencjalnej groźbie nakazu rozbiórki nie wspomnę.

2. Koszty rozwiązań i ograniczenia wynikające z ukształtowania działki

Niewątpliwym faktem jest, iż brak podpiwniczenia relatywnie obniża koszty budowy. Większość inwestorów uznaje ten argument jako argument rozstrzygający – nie zastanawiają się nad skutkami takiego czy innego wyboru. Rezygnacja z podpiwniczenia w większości przypadków drastycznie ogranicza powierzchnię domu tzw. usługową (pomieszczenia gospodarczo-techniczne). Problemu nie ma jeżeli działka, na której budujemy dom jest dużą, gdyż możemy to zrekompensować dobudową garażu i innych budynków gospodarczych. Jeżeli działka jest mała – o dodatkowych pomieszczeniach można pomarzyć i z czasem zacznie nam w domu brakować miejsca na zaplecze techniczne czy warsztatowe.

W takim przypadku całkowite podpiwniczenie budynku, pomimo kosztów, ułatwi nam użytkowanie domu z późniejszym czasie.

Przy możliwości wykonania podpiwniczenia liczy się poziom wód gruntowych – w niektórych przypadkach wykonanie podpiwniczenia będzie niemożliwie, choć teraz nie ma rzeczy niemożliwych – lecz może okazać się w niektórych przypadkach potwornie drogie.

Podpiwniczenie całkowite dużego parterowego domu jest nieopłacalne – podnosimy bezsensownie powierzchnię techniczno-gospodarczą.

3. Jak można wykorzystać podpiwniczenie?

Podpiwniczenie domu pozwala na przeniesienie tam miejsca pracy czy przechowania przedmiotów używanych sezonowo. Piwnica i pomieszczenia gospodarcze to dobre miejsce na sprzęt turystyczny, pomieszczenia na pralnię, do majsterkowania itp. Przy całkowitym podpiwniczeniu polecam zdecydować się na garaż w piwnicy, w zależności od projektu – nawet na 2 samochody. Podczas planowania garażu w podpiwniczonym budynku należy uwzględnić ukształtowanie terenu, które umożliwi nam prawidłowe wykonanie zjazdu, który podczas okresowych opadów źle wykonany – doprowadzi do zalania piwnic.

4. Dom bez podpiwniczenia – konieczność czy świadomy wybór?

Przy rozwoju techniki instalacyjno- technicznej w budownictwie rezygnacja z podpiwniczenia nie jest kłopotliwa, ponieważ większość instalacji (w szczególności C.O.) nie musi być prowadzona specjalnymi kanałami (uwzględniając duże spadki grawitacyjne przy kotle na paliwa stałe), ponieważ teraz bez większego problemu można wymusić obieg ciepłej wody w instalacji. Teraz wszelkie instalacje montuje się w warstwach podpodłogowych i nie ma żadnych przeciwwskazań co do budowy domów bez podpiwniczenia.

Uwaga!

Za budową domu bez podpiwniczenia przemawia: – wysoki poziom wody gruntowej – teren (grunt) słabo przepuszczalny, na którym po silnych opadach gromadzi się woda i utrzymuje przez pewien okres czasu – niższe koszty, o których wspominałem wcześniej

Dawniej podpiwniczenie traktowane było jako dodatkowa izolacja domu od gruntu. Obecnie technika budowlana oferuje wiele materiałów izolacyjnych, które tę niedogodność eliminują niemal w 100%. A więc wybór domu podpiwniczonego lub nie podpiwniczonego pozostawiamy inwestorowi.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Lepszy dom z piwnicą czy bez? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wykonać fundamenty przy istniejącym budynku?
Następny artykułPogłębianie piwnicy – na czym polega?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here