1. Krok pierwszy – sprawdzenie, czy pogłębienie piwnic jest możliwe

Pierwszą fazą tego przedsięwzięcia będzie zbadanie, czy jest to w ogóle możliwe. Przykładowo, gdy poziom wód gruntowych znajduje się 40 cm pod poziomem posadzki, jeśli obniżymy piwnicę o te 40 cm może to doprowadzić do niemałych kosztów związanych z zaizolowaniem, która nie dość, że będzie trudna do wykonania to powinna zostać wykonania bardzo dokładnie (100% szczelności) ponieważ woda ma ogromną tendencję do znajdowania sobie ujścia, drogi do podciągania itp. Dodatkowo może się zdarzyć, że wahania wody gruntowej po okresowych intensywnych opadach i roztopach sprawią, że piwnica zostanie podtopiona na głębokość naszego pogłębienia.

2. Krok drugi – metoda pogłębiania piwnicy do górnej powierzchni ław fundamentowych

Pierwszym sposobem na pogłębienie piwnic będzie pogłębienie do górnej powierzchni ławy fundamentowej. Jest to sposób najprostszy w wykonaniu, najmniej kłopotliwy i najmniej inwazyjny. Jeżeli dodatkowo ławy zostały dobrze zabezpieczone przeciwwilgociowo od ścian fundamentowych izolacją poziomą ułatwi nam to prace przy wykonaniu instalacji przeciwwodnej. Kolejność prac w takim wypadku obejmuje:

– wykonanie wykopu na żądaną głębokość

– wykonanie posypki z piasku (czyli tzw. warstwy odsączającej, nie przenoszącej bezpośrednio wody)

– w następnej kolejności wykonujemy warstwę tzw. chudziaka, czyli betonu klasy B 10. Tworzy nam to powierzchnię pod wykonanie warstw izolacyjnych piwnicy, jest to najczęściej papa termozgrzewalna w dwóch, trzech warstwach.

Na warstwy papy termozgrzewalnej układamy folię, styropian oraz wylewamy wylewkę cementową i na wylewce właściwe wykończenie podłogi.

Takie pogłębienie w istniejących budynkach pozwala uzyskać nawet 50 cm dodatkowej wysokości piwnicy.

3. Krok trzeci – pogłębienie piwnicy poniżej górnej powierzchni ław fundamentowych

Kolejnym rozwiązaniem, trudniejszym i bardziej kłopotliwym w wykonaniu jest pogłębienie piwnicy do głębokości poniżej górnej warstwy ław fundamentowych. Wiąże się to z tym, iż takie odsłonięte ławy trzeba zabezpieczyć przed zawaleniem się budynku wykonując belki stężające konstrukcje domu. Belki wykonuje się po obrysie ław fundamentowych, zaraz obok nich. W efekcie tych prac powstaje nam w piwnicy półka, która zmniejsza nam powierzchnię piwnicy o około 30-40 cm po obrysie (obwodzie) piwnicy. Jest to dużo bardziej kłopotliwe i kosztowne w izolacji i niejednokrotnie należy się zastanowić, czy faktycznie opłaca się pogłębiać piwnicę o takie niewielkie wysokości.

4. Krok czwarty – tzw. lokalne pogłębienie piwnicy

W niektórych piwnicach instalować można różne urządzenia wodne, które dla wygody należałoby zainstalować w ten sposób, aby ich górna powierzchnia licowała się z powierzchnią podłogi piwnicy – np. basen, wanna z hydromasażem typu spa. Taką nieckę pod wannę z hydromasażem należy odpowiednio wykonać, najlepiej z betonu, odpowiednio izolując jej powierzchnię celem uzyskania szczelności.

Uwaga!

Dobrym rozwiązaniem podczas pogłębiania piwnicy, jeżeli się nam nie spieszy, jest wykonanie wykopu i pozostawienie go na okres około 1 roku, co pozwoli nam w tani, lecz dość długi czas określić, jak kształtują się poziomy wody gruntowej podczas różnych pór roku oraz okresowych przyborów wód gruntowych. Za pogłębianiem lub nie piwnicy przemawia zawsze ekonomia. W dużej liczbie przypadków jest to koszt zbyt duży w stosunku do uzyskanej dodatkowo powierzchni domu i gra przestaje być warta przysłowiowej „świeczki”.

Czy tego rodzaju prace zwykle zlecacie fachowcom czy wykonujecie samemu? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom z piwnicą czy bez?
Następny artykułNaprawa okien – krok po kroku

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here