stolarnia

Wiercenie jest jedną z podstawowych czynności stosowanych przy obróbce drewna. Dlatego w żadnej stolarni nie może zabraknąć profesjonalnej wiertarki. Ponieważ w materiale wykonuje się otwory umiejscowione na powierzchni, we wgłębieniach i trudno dostępnych miejscach, do ich wiercenia służą przystosowane maszyny. Różnią się między sobą budową i zakresem działania, co pozwala na dobór odpowiedniego wariantu do wykonywanych zadań.

Różne rodzaje profesjonalnych wiertarek są dostępne w ofercie firmy EMI maszyny do drewna, która od ponad dwóch dekad wyposaża stolarnie w nowe i używane urządzenia. Jakie typy wiertarek są dostępne na rynku i do jakich prac warto je wybrać?

Klasyfikacja wiertarek

Różnorodność wiertarek, jakie oferują producenci, jest bardzo duża. W zależności od budowy, wielkości czy przeznaczenia są to modele ręczne, stołowe, wielowrzecionowe, udarowe i bez udaru, kątowe, a także wiertarko-wkrętarki i wiertarko-mieszarki.

Spotyka się też specjalistyczne wiertarki magnetyczne oraz przeznaczone do wykonywania otworów w szkle. Pod względem przeznaczenia wyróżnia się wiertarki:

  • amatorskie,
  • półprofesjonalne,
  • profesjonalne.

W każdej z tych grup można też znaleźć wiertarki do drewna. Niektóre z nich mają praktyczne zastosowanie w stolarniach.

Wiertarki poziome i pionowe

Wiertarki poziome i pionowe (kolumnowe) zaliczają się do maszyn profesjonalnych i są wyposażone w stół. Ten ważny element konstrukcyjny zapewnia precyzyjne wiercenie otworów z uwagi na to, że wiertło i materiał pozostają w stosunku do siebie w stałej pozycji.

Trudno tu o niedoskonałości wynikające z drżenia ręki czy niewłaściwego prowadzenia wiertła. Procesem steruje maszyna.

Pozioma wiertarka stolarska różni się od pionowej tym, że element roboczy pracuje w niej w płaszczyźnie poziomej. W praktyce oznacza to, że można bez problemu wykonać wpusty czy gniazda w czole długiej belki, ramy okiennej lub drzwi.

W przypadku wiertarki pionowej, wysokość pomiędzy stołem roboczym a wiertłem jest zbyt mała, aby taki element się zmieścił. Pionowe wiertarki stolarskie sprawdzają się natomiast wtedy, kiedy trzeba wykonać wiele otworów w dużej płaszczyźnie.

wiertarki poziome

Wiertarki do zawiasów

W stolarniach wykorzystuje się też różne rodzaje wiertarek do drewna o specjalnym przeznaczeniu. Wśród nich są wiertarki do zawiasów.

Są to urządzenia o ograniczonym zakresie pracy, wykonujące konkretne czynności, niezbędne do zamontowania wpuszczanych zawiasów puszkowych. Zamocowanie takiego zawiasu wymaga wykonania trzech otworów o określonej średnicy i w konkretnym układzie.

Specjalistyczna wiertarka stolarska jest wyposażona w głowicę, w której jednocześnie można zamocować otwornicę i dwa wiertła. W efekcie wszystkie trzy otwory są wiercone jednocześnie, zawsze w takim samym rozstawie. Z pewnością jest to proces znacznie szybszy i dokładniejszy od ręcznego wymierzania i wykonywania każdego otworu oddzielnie.

wiertarka do zawiasow

Wiertarki wielowrzecionowe

Wiertarka do drewna, wykorzystywana w profesjonalnej stolarni, powinna być precyzyjna, wydajna, ale też wielofunkcyjna. Chodzi o to, aby produkt schodził z taśmy w jak najkrótszym czasie przy zachowaniu jak najwyższej jakości.

W takich sytuacjach sprawdzają się wiertarki stolarskie wielowrzecionowe. Są to maszyny o skomplikowanej budowie, z możliwością programowania zaawansowanych czynności. Pozwala to na wykonywanie wielu precyzyjnych wierceń jednocześnie – w stałych, ustalonych odstępach.

Ten złożony sprzęt znajduje zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych. Doskonale sprawdza się przy wierceniu gniazd pod kołki wczepowe, przy montażu elementów na klej stolarski.

Tego typu wiertarki mogą mieć różną liczbę wrzecion, której odpowiada liczba jednocześnie wykonywanych otworów. Ustawienie wierteł w maszynie jest stałe, ale można wyjmować je naprzemiennie lub co trzecie, tym samym zwiększając odstępy pomiędzy otworami.

Wiertarka stolarska wielowrzecionowa jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej wszechstronnym typem maszyny, jaki można spotkać w stolarniach. Jej zalety i możliwości techniczne sprawiają, że znajduje zastosowanie na niemal każdej linii produkcyjnej.

wiertarka wielowrzecionowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here