1. Czym jest mostek termiczny?

Mostkiem termicznym lub mostkiem cieplnym nazywamy każde negatywne zjawisko w budownictwie, które polega na istnieniu miejsc w przegrodzie cieplnej budynku, których przewodnictwo cieplne jest znacznie większe niż przegrody. Krótko mówiąc, w miejscu, gdzie występuje mostek termiczny obserwujemy znacznie niższą temperaturę, gdyż ciepło w tym miejscu ucieka z wnętrza budynku. Przyczyną takiego zimna w tym miejscu jest błędne zaprojektowanie lub wadliwe wykonanie detali budynku, co prowadzi nie tylko do powiększonych strat ciepła, lecz również jest przyczyną zawilgocenia ścian i pleśni na ścianach, w rogach i innych miejscach.

Główne typy mostków termicznych:
– punktowe – miejsca, gdzie np. złączenie termoizolacji się przedarło lub nie zostało dobrze wykonane, niewielkie i łatwe do usunięcia
l- iniowe – powstają, gdy na pewnym obszarze brakuje termoizolacji lub ma ona zmniejszoną grubość lub nie jest ciągła

2. Gdzie powstają mostki termiczne, czyli gdzie kontrolować wykonywane prace?

a) Na jakie miejsca zwrócić uwagę w tym obszarze?

Miejsca powstawania mostków termicznych począwszy od przyziemia budynku powstają na połączeniu stropu piwnicy ze ścianą w narożu. W tym miejscu od zewnętrznej strony ściany występuje bardzo duża ilość błędów, na które składa się wiele czynników, począwszy od złego zaprojektowania izolacji termicznej budynku po błędy wykonawcze ekip budowlanych. Wynajęte ekipy nierzadko bagatelizują połączenia izolacji termicznej ściany w bezpośrednim sąsiedztwie gruntu, ponieważ w tych miejscach inwestor może tego nie zauważyć. Często przyczyną jest celowa niedokładność lub obniżenie kosztów materiału, za który i tak my zapłaciliśmy.

b) Skutki tych błędów

Skutki niedopilnowania takich rzeczy są opłakane. Zawilgocenie ściany powoduje powstawanie zwłaszcza w miejscach utraty ciepła zagrzybień i zacieków. Pomijając fakt, iż mokra ściana pochłania ogromne ilości ciepła, co wpływa na rachunki za ogrzewanie budynku. Należy zwracać baczną uwagę na wykonanie instalacji przeciwwodnej i termicznej.

c) Kiedy należy patrzeć pracownikom „na ręce”?

Bardzo często „fachowcy od izolacji” niedbale ją układają, nie dociskają dostatecznie płyt styroduru, styropianu czy wełny. Często nie zabezpieczają styropianu przed zawilgoceniem, izolację przeciwwodną kładą na brudną ścianę itp. błędy. Błędem są zbyt małe zakłady papy czy folii kubełkowej ze względu na oszczędność materiału. Należy skontrolować, czy ekipa stosuje właściwy styropian do ocieplania ścian fundamentowych (ze względu na cenę może się okazać, że kupili tańszy, zaś my płaciliśmy za ten o lepszej jakości).

Im ktoś taniej chce wykonać takie prace, tym więcej musimy go pilnować i zwracać uwagę na prawidłowe wykonanie zleconych prac.

– Okolice okien i drzwi zewnętrznych
Kolejnymi newralgicznymi punktami są okna i drzwi w ścianach zewnętrznych, zwłaszcza nadproża i połączenia bezpośrednie okna ze ścianą budynku. W tym miejscu ciężko jest ocenić, czy prace przy wcześniejszym wykonaniu ścian zostały wykonane prawidłowo. W tym przypadku, gdy błędy się pojawiły wcześniej, straty ciepła na połączeniu możemy co najwyżej minimalizować stosując tzw. ciepły montaż okien z użyciem taśm i folii uszczelniającej.

– Połączenie stropu ze ścianą

a) na jakie miejsca zwracać uwagę?
Kolejnym mostkiem termicznym jest połączenie stropu ze ścianą w tzw wieńcu. W większości przypadków jest ono wykonane prawidłowo, gdyż stosuje się dodatkowe docieplenia budynku styropianem, miejscowe – już na etapie stanu surowego budynku, co niweluje błędy wykonania. Można w ten sposób wyeliminować wiele błędów powstałych na etapie wykonywania wcześniejszych prac.

b) skutki niedociągnięć
W budynkach starszego typu, zwłaszcza po wymianie starych i nieszczelnych okien na okna PCV zapewniające większą szczelność, pojawiały się w tym miejscu zawilgocenia i grzyb, ponieważ płytę stropową kończono równo z zewnętrzną krawędzią ściany. Prowadziło to do powstania mostka termicznego tzw liniowego, którego następstwem było obfite zawilgocenie naroży pomieszczenia i w efekcie powstawania zagrzybień

– Połączenia balkonu i tarasu z budynkiem
Kolejnym punktem powstawania mostka termicznego typu liniowego są balkony, a zwłaszcza połączenia ich z budynkiem, które powinny być ocieplone ze wszystkich stron – każda płaszczyzna balkonu powinna być ocieplona (boki, spód i powierzchnia górna). Należy jednak pamiętać, iż tego mostka termicznego nie da się całkowicie wyeliminować. Można go skutecznie jednak ograniczyć.

Idąc tropem balkonów, kolejnym istotnym elementem budynku są tarasy. Zwłaszcza nad pomieszczeniami ogrzewanymi niewłaściwie zabezpieczone termicznie tarasu oraz zabezpieczenia przed działaniem wody, stają się z czasem bardzo uciążliwe w użytkowaniu. Tutaj błędy wykonawcze z reguły są widoczne już po roku – dwóch latach użytkowania takiego pomieszczenia. Dlatego dobrą radą jest wynegocjowanie od firmy wykonawczej jak najdłuższego okresu gwarancji na wykonanie takiego tarasu. Nawet najlepszy system izolacji tarasu wykonany nieprawidłowo i niezgodnie z zaleceniami producenta materiałów izolacyjnych może doprowadzić do konsekwencji w postaci straty dużych pieniędzy, gdyż m² izolacji takiego tarasu z „robocizną” wacha się od 140 do ponad 300 złotych.

– Połączenie ścian budynku z dachem

Kolejnym istotnym miejscem zagrożonym powstaniem mostka termicznego jest połączenie (albo niewłaściwe ocieplenie) styku ścian zewnętrznych z konstrukcją nośną dachu. Właściwe zabezpieczenie przestrzeni w okolicach tzw. murłaty oraz właściwe wykonanie izolacji termicznej stropodachu bądź poddasza zapobiega problemom oraz stracie ciepła. Należy w przypadku ocieplenia poddasza pamiętać, iż materiał termoizolacyjny poddasza powinien ściśle przylegać do elementów konstrukcji nośnej dachu.

Gdzie szukacie porad na temat budowy domu? Skąd czerpiecie informacje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pozbyć się mszyc?
Następny artykułJak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here