1. Wybór podłogi drewnianej

Podłoga drewniana to wiele rodzajów podłóg, które łączy tylko materiał z którego zostały wykonane. Podłoga drewniana może być parkietem, mozaiką drewnianą, mieć podobną strukturę jak panele podłogowe. Modne są również podłogi stylizowane na stare, wiejskie podłogi – przetarte, nierównomiernie polerowane, ze szparami i postarzane. Takie podłogi dopełniają zwłaszcza architekturę drewnianą. Podłoga drewniana może mieć również różne kolory, dzięki użyciu odpowiedniego impregnatu np. postarzającego drewno czy różnych rodzajów drewna. Deski użyte na podłogę powinny być pozbawione sęków i skaz – w tych miejscach podłoga odkształca się z czasem (tworzą się szpary, gdyż sęki wysychają inaczej niż pozostała część deki, są przy tym znacznie twardsze) i nie stanowi już idealnie równej tafli. Jednakże takie sęki mogą być szczególnie poszukiwane przez miłośników stylu rustykalnego. Wszystko zatem zależy od indywidualnego poczucia estetyki inwestora.

2. Rodzaje podłóg drewnianych

Podłogi drewniane dzielą się na:

– Podłogi parkietowe – Parkiet składa się z litych, drewnianych deszczułek produkowanych z różnych gatunków drewna liściastego. Parkiet może zostać wykonany z: buka, brzozy, dębu oraz jesionu. Parkiet jest bardzo odporny na ścieranie i można go odnawiać, bez konieczności jego całkowitej wymiany.
– Mozaika – jest to podłoga wykonywana w formie płyt, składających się z małych drewnianych prostokącików, ułożonych na warstwie nośnej wykonanej z siatki syntetycznej. Elementy drobnowymiarowe, stanowiące wierzchnią warstwę płyt mozaikowych, mają najczęściej grubość 8 mm i wykonywane są często z różnych gatunków drewna liściastego – zwłaszcza dębu i buka.
– Podłoga z desek z litego drewna – podłoga w stylu rustykalnym. Piękna i prosta. Taka posadzka wygląda elegancko, zaś wykonana z materiałów o najwyższej jakości (drewna pozbawionego sęków i innych skaz) ma trwałość ocenianą co najmniej na 50 lat. Taką podłogę nazywa się białą.
– Podłogi z deski barlineckiej – taka deska jest efektem specjalnego procesu technologicznego. Jest to deska warstwowa, wykonana z różnych rodzajów naturalnego drewna tworzących trzy warstwy i pokryta kilkoma warstwami lakieru. Drewno nie jest przy tym poddawane procesom modyfikacji. Warstwa wierzchnia drewna jest zawsze wykonana z drewna z drzew liściastych (tzw. warstwa licowa). Pozostałe warstwy są zrobione z drzew iglastych. Warstwa licowa może zostać wykonana nawet z drzew egzotycznych – jakość wykonania odzwierciedla cenę tego typu podłóg, która nie jest mała.

3. Dlaczego warto mieć podłogę drewnianą w domu?

Podłoga drewniana ma naprawdę wiele zalet. Drewno stanowi znakomity materiał izolacyjny – cechuje go izolacyjność termiczna i akustyczna. Taka podłoga nie promieniuje. Także jej eksploatacja i trwałość przewyższają inne, drewnopodobne produkty – panele znacznie szybciej ścierają się i ulegają uszkodzeniom, nie można ich przy tym poddawać renowacji. Zadbana podłoga drewniana posłuży nam naprawdę długie lata. Podstawowe zalety podłogi drewnianej (w porównaniu do paneli laminowanych) to:

– panele nie podlegają renowacji, są produktem jednorazowym, zaś ich wytrzymałość wynosi (według producentów podłóg drewnianych) około 5 lat – podłoga drewniana, która jest prawidłowo wykonana i zadbana wytrzymuje 30 lat użytkowania w domach jednorodzinnych, dopiero potem wymaga całkowitej renowacji. Prawdą jest, że wytrzymałość paneli laminowanych w domach jednorodzinnych może być znacznie dłuższa, zależy to jednak od wielu czynników.
– drewniana podłoga zapewnia lepszą akustykę wnętrza
– możliwość wyboru wzoru w przypadku podłogi drewnianej, wykonania jej na indywidualne zamówienie różnych wzorów podłóg drewnianych. Poza tym jakość wykonania takich wzorów jest znacznie wyższa niż w przypadku nadruku komputerowego na panelach laminowanych

Rzecz jasna, za takie drewniane podłogi trzeba sporo zapłacić. Panele laminowane są znacznie tańsze, mimo to nie stanowią żadnej konkurencji dla podłogi drewnianej, gdyż inwestora, który chce przeznaczyć około 25zł – 50 zł na 1 m2 podłogi nie stać na podłogę drewnianą ani warstwowa, ani tradycyjną klepkową.

Ograniczenie wynikające z zastosowania podłogi drewnianej dotyczy niemożliwości stosowania przy niej ogrzewania podłogowego – drewno jest przecież izolatorem termicznym.
Poza tym o podłogę drewnianą należy dbać, zapewniając odpowiednią wentylację pomieszczeń i małą wilgotność powietrza.

Jej montaż trwa znacznie dłużej niż montaż paneli i jest rzecz jasna dużo droższy.

Na jaki rodzaj podłogi się zdecydujecie? Co Was przekonuje do takiego wyboru?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak prawidłowo robić pompki?
Następny artykułJak ćwiczyć na orbitreku?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here