1) Należy spożywać minimum 3 posiłki dziennie (normę stanowi 4-5 posiłków) i zadbać o regularne odstępy czasu między nimi. Pamiętaj, żeby jeść powoli i dokładnie rozgryzać pokarm.

2) W przypadku problemów z zaparciami należy unikać szeregu produktów: słodyczy, kakao i czekolady, białego pieczywa, kaszy manny, białego ryżu, makaronu z mąki pszennej, śmietany, warzyw kapustnych i strączkowych, bananów, mocnej kawy oraz herbaty. Powinno się również zrezygnować z napojów gazowanych oraz nie spożywać smażonych potraw.

3) W diecie powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik, np. otręby pszenne, siemię lniane, fasola, jabłka i śliwki suszone, brązowy ryż, płatki owsiane, maliny, marchew, kasza gryczana oraz gruboziarniste pieczywo. Warto sięgnąć również mleczne produkty fermentowane, tj. jogurty, kefiry, maślanki, zawierające tzw. żywe kultury bakterii – usprawniają pracę jelit. Ponadto osoby, które mają problem z zaparciami, powinny pić co najmniej 3 litry płynów dziennie, ale w małych porcjach. Na początek dnia dobrze jest sięgnąć po wodę z miodem.

4) Warto również zadbać o codzienną aktywność fizyczną – szczególnie ćwiczenia mięsni brzucha pobudzają do pracy jelita.

Jeśli zaparciom towarzyszy ból brzucha, krew w stolcu, utrata masy ciała, brak łaknienia oraz anemia, należy udać się do lekarza. Symptomy te mogą świadczyć o groźnej chorobie, a nawet o nowotworze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here