Zboża stanowią niezbędne źródło wartości odżywczych, jakie musimy dostarczać organizmowi, by mógł zdrowo funkcjonować. Kilka kromek chleba dziennie dostarcza nam energii w postaci węglowodanów, niezbędnych tłuszczy i olejów oraz witamin E czy tych z grupy B, minerałów jak magnez i fosfor. Jakie właściwości ma pieczywo jasne, a jakie ciemne?

Oczywistą różnicą między rodzajami pieczywa jest oczywiście ich wygląd i smak. Pieczywo ciemne uchodzi za zdrowsze. Jaki jest tego powód?

Podstawą do wypieku pieczywa białego jest mąka pszenna lub żytnia powstała w wyniku przemiału, który to proces usunął ze zbóż ważne zarodki i otręby. W ten sposób białe pieczywo traci na swojej wartości odżywczej. Ma zdecydowanie mniej minerałów, takich jak cynk, błonnik, który pomaga nam w trawieniu, witamin z grupy B i innych substancji odżywczych. W przypadku niektórych rodzajów chleba zostaje on wzbogacony o dodane minerały i witaminy, po tym, jak substancje odżywcze zostały z ziaren usunięte. Jasne pieczywo jest bardziej kaloryczne, ale łatwiejsze do strawienia.

Pieczywo ciemne uchodzi za zdrowsze. Jest produktem jednorazowego przemiału mąki (stąd nazwa „razowiec”), dzięki czemu posiada więcej minerałów, witamin i składników odżywczych, których pozbawiony jest chleb biały. Bogatszy jest w nieoceniony błonnik, magnez, potas, fosfor, kwas foliowy i całą gamę witamin B. Poza tym zawiera antyutleniacze walczące z wolnymi rodnikami i broniące nas przed chorobami, na przykład rakiem czy problemami układu krążenia. Minusem chleba ciemnego jest to, iż jego spożywanie może utrudnić wchłanianie niektórych minerałów. Najpopularniejsze pieczywo ciemne to pumpernikiel bazujący na mące żytniej i ziarnach żyta oraz graham – wypiek z mąki pszennej lub pszenno – żytniej.

Najzdrowszym wyborem jest chlebek z mąki razowej. Kierujmy się zasadą – im mniej składników znajduje się w chlebie, tym lepiej dla nas. Możemy też spożywać na zmianę jasne pieczywo z ciemnym, ale pozostając przy większej ilości pieczywa ciemnego.

Obecnie możemy zaobserwować zwrot ku pieczywu ciemnemu. Dietetycy i lekarze wskazują na jego zdrowsze oddziaływanie na nasz organizm. Ciemny chleb jest elementem zdrowej codziennej diety.

Ponieważ większość z nas wychowana jest na pieczywie jasnym, czasem trudno zmienić przyzwyczajenie i sięgać po zdrowszy chleb razowy. Można zacząć od lekkiego chlebka z maki żytniej, który pomoże nam nie tylko się przyzwyczaić do nowego smaku, ale i polubić ciemne pieczywo.

Jaki chleb jecie najczęściej? Przykładacie do tego jakąś szczególną wagę?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZdrowe odchudzanie
Następny artykułLeczenie bezsenności

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here