Przy obecnym stanie wiedzy leczeniu ziołami lepiej poddaje się cukrzyca typu 2 – insulinoniezależna. Głównie dlatego, że posiadane przez nas informacje na temat roślin, które mogłyby działać podobnie do insuliny, są na razie znikome. W leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej terapie ziołami stosowane są już od wielu setek lat. A jako, że pojawia się coraz więcej dowodów na skuteczność fitoterapii, po sprawdzone leki ziołowe chętniej sięgają lekarze medycyny konwencjonalnej.

W leczeniu cukrzycy stosuje się:
– pojedyncze zioła
– preparaty złożone z kilku roślin leczniczych, których działanie wzajemnie się uzupełnia – w aptekach można kupić gotowe produkty (np. Diabetosan) lub wytworzyć mieszankę samemu, korzystając z receptur podawanych w książkach uznanych zielarzy i z ziół zakupionych w sprawdzonych punktach handlowych.

leczenie cukrzycyphotoxpress.com

Do sporządzania preparatów ziołowych dla diabetyków najczęściej stosowane są następujące rośliny:

– Gymnema sylvestre, zwana gymnemą – ekstrakt z tej rośliny obniża szybko rosnące stężenie glukozy we krwi i pobudza wysepki Langerhansa w trzustce do produkcji insuliny. Ta niewielka zielnika, naturalnie występująca w Indiach, od wieluset lat wykorzystywana jest w Ajurwedzie. Wchodzi w skład preparatów ajurwedyjskich dla diabetyków i produkowanego w Polsce preparatu Diabetic.

– Rutwica lekarska – utrzymuje poziom glukozy w ryzach przez kilka godzin. Rutwica może też zmniejszać niebezpieczeństwo udaru serca lub mózgu w cukrzycy, ponieważ obniża krzepliwość krwi.

– Borówka czarna – surowcem leczniczym dla diabetyków są liście. Polecana również przy kłopotach ze wzrokiem wywołanych przez cukrzycę.

– Kozieradka pospolita – reguluje gospodarkę glukozą i pobudza wydzielanie insuliny.

– Fasola pospolita – surowcem jest wysuszona naowocnia, czyli strąk bez nasion.

– Aloes – jego sok przy cukrzycy sprawdza się podawany wewnętrznie i zewnętrznie – aplikowany miejscowo, przyspiesza gojenie się ran.

Zioła przyjmuje się głównie doustnie – w formie ekstraktów, naparów, preparatów stałych. Zielarze polecają też kąpiele w wywarach, w których skład wchodzą m.in. rośliny pomocne w leczeniu cukrzycy (np. borówka czarna czy strąki fasoli).

Stosowaliście jakieś środki na na problemy z cukrzycą? Jakie? Które z nich polecacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSorbet cytrynowy – przepis
Następny artykułSeks telefon – zakładanie

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here