Pijemy je z miodem i czosnkiem, gdy jesteśmy przeziębieni, dodajemy do rozbudzającej kawy by nieco złagodzić jej moc, z dodatkiem kakao stanowi doskonały napój pomagający zwalczyć bezsenność, a telewizyjne reklamy nieustannie przypominają, że picie mleka sprawi, że będziemy wielcy.

Przepisów i sposobów na picie mleka jest co niemiara, towarzyszy nam ono przez całe życia, jednak coraz częściej dają się słyszeć głosy, że wbrew pozorom wcale nie jest ono takie zdrowe, że tylko ludzie jako jedyne ze wszystkich ssaków, po odstawieniu od piersi matki nadal przez całe życie spożywają mleko. Jak jest w rzeczywistości? Czy mleko bardziej nam szkodzi czy też może wręcz przeciwnie?

Już od wieków mleko jest podstawą diety człowieka. Zawiera odżywcze białko, wapń będący głównym budulcem kości i zębów, potas, magnez, fosfor, cynk oraz wiele witamin. Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wapń należało by zjeść prawie 6 kg chleba, 25 kg jabłek, 20 kg piersi z kurczaka czy ponad 1 kg śledzi w oleju. Tymczasem, zamiast tego, wystarczy 120 gram żółtego sera, niecały litr mleka 2% lub szklanka jogurtu.

Obecnie możemy wyróżnić kilka podstawowych odmian mleka. Znamy krowie, kozie i owcze. Rzadziej słyszymy o mleku od klaczy, zupełnie nieznane nam pochodzi z renifera, bawołu czy wielbłąda. Tymczasem do celów eksperymentalnych używane jest mleko myszy. Jest ono bardzo drogie, jeden litr kosztuje ponad 20 tys euro i trzeba w tym celu „wydoić” około 4 tysiące gryzoni. Poza mlekiem zwierzęcym istnieje również mleko roślinne: kokosowe, migdałowe, ryżowe i sojowe o mniejszej zawartości tłuszczu niż zwierzęce.

Badania pokazują, że choć 90% Polaków wie, że picie mleka jest konieczne dla zdrowia, tylko 20% z nas pije go tyle, ile powinno. Dane te potwierdzają zauważalny w naszym kraju znaczny spadek spożycia mleka i jego przetworów. I choć współcześnie zauważalny jest znaczny wzrost zachorowań na osteoporozę, ilość spożywanego przez nas mleka nadal jest zbyt mała.

W sytuacji tak niskiej świadomości o dobroczynnym wpływie mleka i jego przetworów na nasz organizm nie dziwi fakt, że coraz łatwiej wierzymy w pojawiające się w mediach ostrzeżenia o jego szkodliwości. Lekarze przestrzegają, że spożywanie mleka powoduje choroby oczu, uszu, gardła, płuc, narządów wewnętrznych, układu rozrodczego stawów, wywołuje chroniczny katar, astmę, miażdżycę, choroby trzustki, serca i wątroby, bezpłodność i nowotwory. Trudno jednak uwierzyć w to zagrożenie, kiedy tak doskonale smakuje kawa z mlekiem, albo gdy po kubku gorącego kakao zasypiamy jak małe dziecko.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoreoterapia – co to jest?
Następny artykułWpływ pozytywnego myślenia

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here