Dieta Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

-

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe smaki, ale również wspomaga kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Poznaj najważniejsze zasady, które związane są z rozszerzaniem diety malucha.

Etap wprowadzania pokarmów stałych zawsze budzi wiele wątpliwości. Rodzice zastanawiają się, kiedy zacząć podawać jedzenie inne niż mleko i jaka powinna być kolejność wprowadzania poszczególnych produktów. Z pomocą przychodzi m.in. schemat żywienia niemowląt przygotowany przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci[1].

Jak rozpoznać gotowość malucha na wprowadzanie stałych pokarmów?

Przyjmuje się, że rozszerzanie diety niemowlęcia należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia oraz nie później niż w 26. tygodniu życia. Należy przy tym pamiętać, że to, kiedy dziecko jest gotowe do wprowadzania stałych produktów, jest kwestią indywidualną. Można jednak zasugerować się kilkoma sygnałami świadczącymi o gotowości malucha.

Pokarmy stałe zacznij wprowadzać wówczas, gdy niemowlę siedzi stabilnie z pełnym podparciem pleców oraz kontroluje ruchy szyi i głowy. Oznakami sugerującymi gotowość niemowlęcia mogą być także:

  • zwiększone zainteresowanie jedzeniem spożywanym przez osoby znajdujące się w otoczeniu malucha,
  • otwieranie buzi na widok łyżeczki,
  • ruszanie wargami,
  • cieszenie się na widok jedzenia,
  • samodzielne sięganie po jedzenie[2].

Jeżeli masz wątpliwości co do gotowości malucha do rozszerzania diety, warto skonsultować się z pediatrą.

Jakie pokarmy stałe podawać jako pierwsze?

W fizjologii noworodka zapisana jest preferencja smaku słodkiego. Eksperci rekomendują, więc podawanie w pierwszej kolejności warzyw[3]. Chociaż na początku rozszerzania diety lepiej wprowadzać pojedyncze produkty, np. dynię, ziemniaki, marchewkę, brokuły, z czasem warto podawać zupki dla dzieci. Najpierw niech zawierają 2-3 składniki, a z czasem dodawaj kolejne – dopiero co poznane i zaakceptowane.

W miarę poznawania nowych warzyw i wprowadzania kolejnych pokarmów stałych, zupki dla dzieci powinny być bardziej różnorodne. Zawsze jednak muszą być dostosowane do potrzeb żywieniowych i umiejętności maluchów w odpowiednich przedziałach wiekowych. Inne zupki podasz niemowlętom na początku rozszerzania diety, a inne starszym dzieciom. Będą bowiem różniły się nie tylko składnikami, ale również konsystencją oraz obecnością większych kawałków.

Kiedy czas na owoce?

W związku z tym, że niemowlęta z mniejszą chęcią akceptują smak warzyw, z podaniem owoców najlepiej się wstrzymać. Choć są ważnym elementem codziennej diety maluchów, zaleca się je wprowadzić mniej więcej po 2 tygodniach od podania pierwszego warzywa[4].

Jakie owoce na początek? Może to być nie tylko jabłko, ale również gruszka czy banan. W kolejnych tygodniach warto spróbować łączyć warzywa z owocami – z pomocą przychodzą gotowe produkty w słoiczkach dopasowane do wieku niemowlęcia.

Kiedy podawać produkty zbożowe?

Poza warzywami i owocami, ważnymi pokarmami stałymi są produkty zbożowe – w tym zawierające gluten. Z ich wprowadzeniem nie trzeba zwlekać – zgodnie z najnowszą wiedzą celowe opóźnianie podawania źródeł glutenu nie znajduje medycznego uzasadnienia, ponieważ nie zmniejsza ryzyka wystąpienia nietolerancji pokarmowej[5].

Produkty zbożowe warto podawać w formie kaszek mlecznych, np. jako zbilansowane śniadanie. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – pozwoli niemowlęciu poznawać nowe konsystencje.

 Od kiedy mięso i ryby?

Wielu specjalistów jest zdania, że delikatne mięso może trafić do jadłospisu już 5-6 miesięcznego dziecka. Na początek niech to będzie indyk, królik czy cielęcina. W momencie, gdy maluch przyzwyczai się do ich smaku, można zacząć podawać ryby – mniej więcej w okolicach 7. miesiąca życia. W roli wartościowych posiłków sprawdzą się zupki dla dzieci zawierające kawałki mięsa.

Trzeba mieć świadomość, że 6-miesięczne dziecko każdego dnia powinno zjeść ok. 10 g mięsa. Dwa razy w tygodniu warto zastąpić je rybą. W miarę rozwoju malucha, dzienną porcję należy zwiększać – tak, aby pod koniec 12. miesiąca życia dziecko spożywało ok. 20 g mięsa[6].

Pamiętaj, aby wprowadzane pokarmy stałe były dopasowane do wieku oraz umiejętności niemowlęcia. Ważne jest również to, aby nie solić i nie słodzić podawanych posiłków – pomaga to kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe, które zaprocentują w przyszłości.

 

[1] Szajewska H, Horvath A, Rybak A, Socha P. Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne. Pediatria 2016;13:9-24.

[2] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/najczestsze-pytania-dotyczace-rozszerzania-diety

[3] Jw.

[4] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/rozszerzanie-diety-niemowlaka

[5] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.3.17.

[6] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/ryby-w-diecie-dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak nauczyć psa noszenia obroży?

Nauka noszenia obroży zwykle nie sprawia żadnych problemów. Psy rzadko protestują przeciwko jej zakładaniu. Dobrze jest już małego szczeniaka przyzwyczajać do jej zakładania, nawet jeśli jeszcze nie wychodzi na spacery. Możemy wytworzyć wtedy pozytywne skojarzenia związane z noszeniem obroży, ubierając ją np. przed zabawą.

Jak parkować samochód?

Parkowanie to element jazdy samochodem najmniej lubiany przez kierowców i sprawiający im sporo trudności. Praktyczne rady dotyczące parkowania znajdziecie Państwo wśród moich poprzednich artykułów.

Zobacz też

Mieszkania bezczynszowe – na czym polegają, czy warto?

W erze postępującej indywidualizacji życia coraz mocniej podkreślanej samodzielności i rosnącej niezależności, prowadzącej do przyjmowania odpowiedzialności jedynie za siebie i swoje decyzje, jak i swoją własność, logicznym następstwem przemian społecznych będą zmiany w ofertach kierowanych do konsumentów w różnych obszarach handlowych. Jedną z dziedzin życia. na której najmocniej odciskają się opisane przemiany, jest mieszkalnictwo, ściśle powiązane ze stylem życia i będące odbiciem stosunków panujących pomiędzy ludźmi w danym społeczeństwem.

Zalety nowoczesnego cateringu dietetycznego

Usługi gastronomiczne wchodzą w naszym kraju na coraz wyższy poziom. Szczególną popularnością cieszą się obecnie firmy cateringowe, które dostarczają...

Zestaw zabawek dla małego kolekcjonera

Super Zings 4 zestaw to zabawka dla kolekcjonera, która posiada w opakowaniu 10 niezwykłych figurek. Przedstawiają one przedmioty codziennego...

Może Cię zainteresuje: