Dieta Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

-

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe smaki, ale również wspomaga kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Poznaj najważniejsze zasady, które związane są z rozszerzaniem diety malucha.

Etap wprowadzania pokarmów stałych zawsze budzi wiele wątpliwości. Rodzice zastanawiają się, kiedy zacząć podawać jedzenie inne niż mleko i jaka powinna być kolejność wprowadzania poszczególnych produktów. Z pomocą przychodzi m.in. schemat żywienia niemowląt przygotowany przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci[1].

Jak rozpoznać gotowość malucha na wprowadzanie stałych pokarmów?

Przyjmuje się, że rozszerzanie diety niemowlęcia należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia oraz nie później niż w 26. tygodniu życia. Należy przy tym pamiętać, że to, kiedy dziecko jest gotowe do wprowadzania stałych produktów, jest kwestią indywidualną. Można jednak zasugerować się kilkoma sygnałami świadczącymi o gotowości malucha.

Pokarmy stałe zacznij wprowadzać wówczas, gdy niemowlę siedzi stabilnie z pełnym podparciem pleców oraz kontroluje ruchy szyi i głowy. Oznakami sugerującymi gotowość niemowlęcia mogą być także:

  • zwiększone zainteresowanie jedzeniem spożywanym przez osoby znajdujące się w otoczeniu malucha,
  • otwieranie buzi na widok łyżeczki,
  • ruszanie wargami,
  • cieszenie się na widok jedzenia,
  • samodzielne sięganie po jedzenie[2].

Jeżeli masz wątpliwości co do gotowości malucha do rozszerzania diety, warto skonsultować się z pediatrą.

Jakie pokarmy stałe podawać jako pierwsze?

W fizjologii noworodka zapisana jest preferencja smaku słodkiego. Eksperci rekomendują, więc podawanie w pierwszej kolejności warzyw[3]. Chociaż na początku rozszerzania diety lepiej wprowadzać pojedyncze produkty, np. dynię, ziemniaki, marchewkę, brokuły, z czasem warto podawać zupki dla dzieci. Najpierw niech zawierają 2-3 składniki, a z czasem dodawaj kolejne – dopiero co poznane i zaakceptowane.

W miarę poznawania nowych warzyw i wprowadzania kolejnych pokarmów stałych, zupki dla dzieci powinny być bardziej różnorodne. Zawsze jednak muszą być dostosowane do potrzeb żywieniowych i umiejętności maluchów w odpowiednich przedziałach wiekowych. Inne zupki podasz niemowlętom na początku rozszerzania diety, a inne starszym dzieciom. Będą bowiem różniły się nie tylko składnikami, ale również konsystencją oraz obecnością większych kawałków.

Kiedy czas na owoce?

W związku z tym, że niemowlęta z mniejszą chęcią akceptują smak warzyw, z podaniem owoców najlepiej się wstrzymać. Choć są ważnym elementem codziennej diety maluchów, zaleca się je wprowadzić mniej więcej po 2 tygodniach od podania pierwszego warzywa[4].

Jakie owoce na początek? Może to być nie tylko jabłko, ale również gruszka czy banan. W kolejnych tygodniach warto spróbować łączyć warzywa z owocami – z pomocą przychodzą gotowe produkty w słoiczkach dopasowane do wieku niemowlęcia.

Kiedy podawać produkty zbożowe?

Poza warzywami i owocami, ważnymi pokarmami stałymi są produkty zbożowe – w tym zawierające gluten. Z ich wprowadzeniem nie trzeba zwlekać – zgodnie z najnowszą wiedzą celowe opóźnianie podawania źródeł glutenu nie znajduje medycznego uzasadnienia, ponieważ nie zmniejsza ryzyka wystąpienia nietolerancji pokarmowej[5].

Produkty zbożowe warto podawać w formie kaszek mlecznych, np. jako zbilansowane śniadanie. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – pozwoli niemowlęciu poznawać nowe konsystencje.

 Od kiedy mięso i ryby?

Wielu specjalistów jest zdania, że delikatne mięso może trafić do jadłospisu już 5-6 miesięcznego dziecka. Na początek niech to będzie indyk, królik czy cielęcina. W momencie, gdy maluch przyzwyczai się do ich smaku, można zacząć podawać ryby – mniej więcej w okolicach 7. miesiąca życia. W roli wartościowych posiłków sprawdzą się zupki dla dzieci zawierające kawałki mięsa.

Trzeba mieć świadomość, że 6-miesięczne dziecko każdego dnia powinno zjeść ok. 10 g mięsa. Dwa razy w tygodniu warto zastąpić je rybą. W miarę rozwoju malucha, dzienną porcję należy zwiększać – tak, aby pod koniec 12. miesiąca życia dziecko spożywało ok. 20 g mięsa[6].

Pamiętaj, aby wprowadzane pokarmy stałe były dopasowane do wieku oraz umiejętności niemowlęcia. Ważne jest również to, aby nie solić i nie słodzić podawanych posiłków – pomaga to kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe, które zaprocentują w przyszłości.

 

[1] Szajewska H, Horvath A, Rybak A, Socha P. Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne. Pediatria 2016;13:9-24.

[2] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/najczestsze-pytania-dotyczace-rozszerzania-diety

[3] Jw.

[4] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/rozszerzanie-diety-niemowlaka

[5] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.3.17.

[6] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/ryby-w-diecie-dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Półpasiec – objawy

Półpasiec jest chorobą wywoływaną przez wirus, który zaliczany jest do Herpes wirusów. Nosi on nazwę: wirus Varicella-Zoster. W tym miejscu należy odnotować, że wirus ten ma pewien związek z układem nerwowym. Półpasiec występuje najczęściej u osób, które w przeszłości przechorowały ospę wietrzną.

Wodogłowie u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie

Rozważania na temat wodogłowia należy rozpocząć od podania jego definicji. Pod pojęciem wodogłowia rozumie się zatem zwiększoną objętość płynu mózgowo-rdzeniowego w obrębie czaszki. Najczęściej taki stan przebiega także z podwyższeniem ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Nie jest to jednak regułą.

Zobacz też

Jak założyć łańcuchy na koła?

Planując zimowe wyjazdy w góry warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe. Na pewno pomogą na zaśnieżonych górskich drogach, zwiększą przyczepność i poprawią kontrolę nad samochodem. Aby jednak montaż łańcuchów w ciężkich zimowych warunkach, na poboczu drogi nie stał się koszmarem, warto ten manewr wcześniej przetrenować „na sucho”.

Łóżka piętrowe idealnym wyborem do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy dlaczego

Własny pokój to raj dla każdego dziecka - prawdziwa kraina zabaw, do której może ono uciekać w beztroskich latach...

Czółenka, a może balerinki? Jakie buty Maciejka zdobędą sympatię klientów?

Co sprawia, że buty Maciejka cieszą się tak wielką popularnością? Przemawia za tym wiele czynników, jednak do najważniejszych można...

Może Cię zainteresuje: