Kampanie społeczne są doskonałym dowodem na zmianę myślenia o biciu dzieci. Wszelkie teorie typu: „Jeden klaps nikomu nie zaszkodził” już dawno przeszły do lamusa. Przemoc fizyczna, słowna i emocjonalna wyrządzają krzywdę dzieciom, dlatego powinny na zawsze zniknąć z naszych rodzin.

Przemoc fizyczna
Bicie stanowi najgorszą formę „wychowania”. Uczy dziecko przemocy i kształtuje w nim zachowania agresywne. Nie można bić dziecka i zachować w nim ufność i beztroskę. Maltretowane fizycznie osoby boją się swych oprawców, strach motywuje ich zachowania. W późniejszym stadium mają tendencję do przejawiania zachowań ekstremalnych – izolacji lub agresji. Dzieci, które są bite mają także niską samoocenę oraz są zalęknione. Przemocą fizyczną nazywamy m.in. popychanie, policzkowanie, szczypanie, duszenie, bicie ręką i przedmiotami.

Przemoc słowna
Agresja słowna niszczy w dziecku poczucie wartości i zaufanie do rodzica. Wyzwiska i krzyk negatywnie wpływają na rozwój dziecka. Wychowuje się ono w ciągłej atmosferze strachu przed kolejnym wybuchem złości, nawet jeśli w domu nigdy nie doszło do przemocy fizycznej. Dziecko, na które krzyczymy jest lękliwe, zagubione, traci poczucie bezpieczeństwa.

Przemoc emocjonalna
Przemoc psychiczna wobec dzieci pozostawia nieodwracalne piętno. Zadawanie cierpienia psychicznego utrudnia rozwój emocjonalny dziecka oraz prowadzi do wielu zaburzeń. Zachowania antyspołeczne to także konsekwencja przemocy emocjonalnej. Skutki jej stosowania przejawiają się także w zachowaniach dorosłych, gdy starsze dzieci opiekują się młodszymi oraz zachowaniach ekstremalnych – agresji i izolacji. Dzieci, wobec których stosowana jest przemoc emocjonalna mają depresję, podejmują próby samobójcze, mają niską samoocenę. Do zachowań niedopuszczalnych wobec dzieci zaliczamy: izolację dziecka od rówieśników i dalszej rodziny, zastraszanie, groźby, szantażowanie, wyśmiewanie, permanentne krytykowanie, upokarzanie, odmawianie uczuć, zainteresowania, szacunku oraz podważanie poczucia własnej wartości.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy były Wam pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy czas na dziecko?
Następny artykułPrzemoc psychiczna w małżeństwie

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here