Są różne rodzaje gier. Warto wybrać się do sklepu i pooglądać co proponują producenci. Można się zaskoczyć. Pólki uginają się od olbrzymiej ilości gier różnego zastosowania.

Jedną z propozycji gier dla dzieci w wieku 2 – 6 lat mogą być gry edukacyjne. Jest ich bardzo dużo na rynku. Czynią one z nauki ciekawą zabawę. Propozycje takich gier skierowane są już nawet od dzieci dwuletnich. Przykładem takich gier dla całkiem małych dzieci są domina obrazkowe w różnych wersjach: domino-kolory, domino-kształty. Inne propozycje gier dla edukacyjnych to:

Magic pen junior – gra polega na dotykaniu specjalnym długopisem konkretnych rysunków, które są odpowiedzią na rysunkowe pytania. Gdy odpowiedź jest prawidłowa długopis wydaje dźwięk.

Ile tu zwierzątek? – gra wspiera rozpoznawanie pierwszych liczb, polega na losowaniu kart w których brakuje zwierzaków, trzeba je odnaleźć i powkładać. Każda karta zawiera inną liczbę zwierzątek. Gry zręcznościowe to następny rozdział gier dla dzieci.

Skaczące żabek – ciekawa gra w centrum, której stawiamy drzewo. Każdy z graczy dostaje 6 żabek i wyrzutnię. Grę rozpoczynamy włączając drzewo, które kręci się i gra. Zadaniem uczestników jest umieszczenie jak największej liczby żabek na drzewie do zatrzymania się drzewa.

Spadające małpki – w palmę która posiada dużą liczbę otworów wkładamy patyczki różnego koloru. Pień drzewa zostaje wypełniony przeszkodami z patyczków i środek przezroczystego pnia wrzucamy małpki z zakręconymi ogonkami, które powodują przyczepianie się do patyczków. Zadaniem gracza jest po wyrzuceniu kostką koloru wyjęcie takiego patyczka, jaki kolor udało się wylosować, tak aby nie zrzucić małpek. Wygrywa ten kto po wyjęciu wszystkich patyczków posiada najmniej małpek.

Jeszcze jednym rodzajem gier, które mogą zachwycić nasze dzieci to gry przygodowe. Oparte są najczęściej na fabule znanych bajek. Polegają na pokonywaniu labiryntów, zdobywaniu skarbów. Są lepszą propozycją spędzenia czasu niż samo obejrzenie bajki.

Macie jakieś inne propozycje gier dla maluchów? Podzielcie się pomysłami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGry dla dzieci od 7 lat – pomysły
Następny artykułJak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here