Oto kilka rodzajów e-learningu:

– szkolenia asynchroniczne są najbardziej popularną formą e-learningu. Dzięki nim można się uczyć we swoim tempie. Uczestnik może korzystać z szeregu narzędzi, które znajdują się na stronie internetowej. Są to grupy dyskusyjne, fora i czaty. Umożliwia to kontaktowanie z prowadzącymi zajęcia oraz pozostałymi uczestnikami. Jeśli chodzi o materiały dydaktyczne, to są one dostępne w formie elektronicznej. Warto również zaznaczyć, że każda osoba, która bierze udział w szkoleniu synchronicznym posiada własne konto. Dostęp do wszystkich informacji jest możliwy po zalogowaniu się. Przy tej formie mogą pojawić się duże problemy z motywacją. Poza tym trzeba być niezwykle zdyscyplinowanym;

– szkolenia synchroniczne – w odróżnieniu od szkoleń asynchronicznych ważny jest czynnik czasu. W praktyce oznacza to, że zajęcia są prowadzone w czasie rzeczywistym. Dzięki wykorzystaniu Internetu możliwe jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu pomiędzy uczestnikami i trenerem. Warto wspomnieć o psychologicznym aspekcie tej formy e-learningu. Uczestnicy zobligowani są do zalogowania się o określonej godzinie. Narzędzia, które mają do dyspozycji słuchacze są takie same jak w wyżej opisanych szkoleniach;

– blended-learning – jest to model mieszany, w którym mamy dwa elementy. Pierwszym z nich są klasyczne zajęcia, zaś drugim szkolenie typu e-learning. Ten rodzaj nauczania wzmacnia motywację uczestników. Wynika to z faktu, że czasie trwania kursu zostają nawiązane więzi psychologiczne. Trener nie jest wirtualną, lecz konkretna osobą, do której można potem zwrócić się o pomoc, np. na czacie. Z doświadczeń firm organizujących tego rodzaju szkolenia wynika, że procent osób rezygnujących z nich jest dużo mniejszy. Oczywiście, w porównaniu do szkoleń asynchronicznych;

– korzystanie z baz danych, których coraz więcej można znaleźć w Internecie również można uznać za rodzaj e-learningu. Podobnie jak online supprt, czyli uczenie się i przekazywanie informacji (np. wysyłanie biuletynów) przez fora dyskusyjne.

Czy korzystaliście kiedyś z e-learningu? Uważacie, że może to być skuteczna forma nauczania? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowatorskie metody prowadzenia zajęć – jak z nich korzystać?
Następny artykułWarsztaty Kuchni Pięciu Przemian – co to jest, na czym polegają?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here