– na terenie naszego kraju obowiązują następujące, polskie licencje: maklera papierów wartościowych, maklera giełd towarowych oraz doradcy inwestycyjnego. W wyżej wymienionych tytułów najbardziej znaczącym jest doradca inwestycyjny. Jako jedyny może służyć szeroko rozumianą radą swoim klientom indywidualnym jak i firmom;

– maklerem może zostać osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, korzysta z pełni praw publicznych, nie była uznana prawomocnym orzeczeniem za winnego przestępstwa skarbowego, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz zdała egzamin;

– w trakcie szkolenia kandydat na maklera zdobywa wiedzę, obejmującą szereg zagadnień, związanych z funkcjonowaniem rynku kapitałowego. Oprócz tego musi orientować się w obowiązującym ustawodawcę. Udział w kursie maklerskim jest wskazany, choć z drugiej strony organizujące je firmy nie biorą odpowiedzialności za wyniki na egzaminie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przyszły makler przygotowując się do egzaminu, musi opanować bardzo dużą partie materiału;

– egzaminy na maklerów organizowane są przez przez Komisję Nadzoru Finansowego. Najczęściej odbywa się to dwa razy w roku, przy czym termin ogłaszany jest 90 dni przed egzaminem. Składa się z trzech etapów, przy czym etap drugi i trzeci można zdawać trzykrotnie. Do najtrudniejszych należy egzamin na doradcę inwestycyjnego. Jednocześnie jest on uważany za najbardziej prestiżowe stanowisko maklerskie. Przed przystąpieniem do egzaminów należy uiścić opłatę manipulacyjną.

Uwaga!

Jeśli chodzi o koszty, to przygotowanie się do pełnienia funkcji maklera jest niezwykle drogą inwestycją. Udział w szkoleniach wiąże się z wydatkiem dobrych kliku tysięcy złotych.

Czy braliście kiedyś udział w takim kursie? Jak go oceniacie? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych – jak go odbyć?
Następny artykułSilent Hill 4 – jak odkryć wszystkie zakończenia?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here