Wyróżniamy trzy grupy przewodników:

– górskich dla określonych obszarów górskich – ich uprawnienia dzielą się na trzy klasy, w zależności od stopnia trudności tras i wycieczek. W trakcie trwania kursu słuchacz zobowiązany jest do zaliczenia przedmiotów teoretycznych (zakres podobny do przewodnika terenowego) oraz praktycznych. W tym przypadku oznacza to sprawdzenie umiejętności w terenie górskim. Chodzi m. in. o posługiwanie się sprzętem zimowym, kompasem i mapą;

– miejskich dla poszczególnych miast – słuchacze zapoznawani są z szeroko rozumianą historią miasta, jego zabytkami, kulturą, problemami czy przyrodą. Oprócz tego uczestniczą w zajęciach, przybliżających metodykę organizowania wycieczek czy udzielanie pomocy przedlekarskiej;

– przewodników terenowych dla poszczególnych województw, regionów oraz tras turystycznych – słuchacz bierze udział w kilkumiesięcznym szkoleniu, które obejmuje szereg przedmiotów o charakterze ogólnym (np. historia Polski, geografia turystyczna czy udzielanie pierwszej pomocy) oraz szczegółowym (np. historia, kultura, terenoznawstwo czy geografia wybranego regionu). Oprócz tego organizowane są wycieczki. Aby zdobyć uprawnienia należy zdać państwowy egzamin. Jest on organizowany przez odpowiedni urząd marszałkowski. Będąc przewodnikiem terenowym należy posiadać uprawnienia miejskie, aby moc oprowadzać po Trójmieście, Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu czy Warszawie;

– przewodnikiem turystycznym może być osoba, która ukończyła 18 lat, posiada wykształcenie średnie, posiada stan zdrowia umożliwiający wykonywanie zadań przewodnika, nie była karana za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego. Poza tym odbyła szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz zdała egzamin państwowy na przewodnika turystycznego.

Uwaga!

Warto również wspomnieć o innych aspektach kursów przewodnickich. Są to czasochłonne i drogie szkolenia. Kurs trwa klika miesięcy i wiąże się z częstym wyjazdami czy wyjściami w teren. Oprócz tego należy przyswoić dużą dawkę wiedzy teoretycznej. W ramach kursu przeprowadzane są również egzaminy wewnętrzne. Może to być pisemny test lub przygotowanie wycieczki. Średni koszt szkolenia wynosi 1700 zł. Oczywiście, kwota ta jest uzależniona od popularności miejsca, po którym chcemy oprowadzać turystów.

Jaki rodzaj kursu interesuje Was najbardziej i dlaczego? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzewodnik PTTK a przewodnik turystyczny – różnice
Następny artykułJak dostać stypendium naukowe?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here