Dlatego podmioty, które występowały jako strony takich stosunków prawnych posiadały szerszy zakres swobody jeżeli chodzi o możliwość kształtowania zapisów umownych. Jednocześnie były narażone one na różnice interpretacyjne ze strony wymiaru sprawiedliwości. Sądy cywilne w razie wniesienia powództwa dotyczącego leasingu musiały bowiem rozstrzygać sprawy na postawie ogólnych przepisów.

Prawo a praktyka…

Analiza zapisów prawa cywilnego wskazuje, że status przedsiębiorcy jest wymagany w przypadku finansującego, a więc podmiotu, który w ramach swej działalności gospodarczej nabywa rzecz od producenta (zbywcy) i przekazuje ja korzystającemu (patrz artykuł 709.1 KC). W każdej sytuacji działalność finansującego, który pełni role pośrednika jest wynagradzana przez korzystającego, albowiem umowa leasingu jest odpłatna.

Warto zaznaczyć, że wspomniana odpłatność stanowi jedno z tak zwanych postanowień przedmiotowo istotnych (łac. essentialia negotii), które pozwalają wyróżnić umowę leasingu spośród innych dwustronnych czynności prawnych. Wspomniany już artykuł 7091 KC wskazuje również, że płatność korzystającego (leasingobiorcy) powinna być dokonana w ratach i musi opowiadać przynajmniej cenie, która zapłacił finansujący (leasingodawca).

Dlatego też umowy nie zapewniające leasingodawcy pełnego zwrotu poniesionych nakładów nie mogą być utożsamiane z leasingiem. W ujęciupraktycznym oznacza to, że niektóre umowy, które są kontrakty określane mianem leasingu wedle kodeksu cywilnego są klasyfikowane jako umowy nienazwane.

Leasing nie tylko dla przedsiębiorcy, ale…

Rodzime prawo cywilne nie stwarza barier dla osób fizycznych, które chciałaby zawrzeć umowę leasingu. Wiąże się to z faktem, że kodeksowa definicja korzystającego nie przewiduje rozróżnienia na przedsiębiorców oraz pozostałe osoby prawne. Tym niemniej usługi finansowe, które określa się mianem leasingu w dalszym ciągu pozostają domena przedsiębiorców. Wyjątek stanowi tak zwany leasing konsumencki, lecz warto pamiętać, że nie zdobył on jeszcze popularności w naszym kraju. Innymi słowy jest to usługa dość niszowa, co przekłada się na niezbyt zróżnicowaną ofertę rynkową oraz niewielkie zainteresowanie ze strony leasingodawców.

Wydaje się, że leasing konsumencki ze względu na swoją specyfikę jest trudny do zaakceptowania dla osób fizycznych. Warto bowiem pamiętać, że właścicielami danej rzeczy (najczęściej jest to samochód) stają się oni dopiero w momencie spłacenia ostatniej raty leasingowej. Natomiast w przypadku konkurencyjnego kredytu bankowego klient posiada status właściciela lub współwłaściciela od samego początku eksploatacji pojazdu (o ile nie jest stosowane przewłaszczenie całkowite).

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here