Co można skorygować?

Na fakturze nie można robić dopisków, skreśleń czy poprawek. Zgodnie z wyrokiem NSA z 17 lutego 2000 r., sygn. akt I SA/Po 110/99 wprowadzenie zmian w treści faktury możliwe jest wyłącznie, jeśli przedsiębiorca wystawi fakturę korygującą. Wyjątkiem jest wystawienie noty korygującej przez nabywców w sytuacjach określonych w rozporządzeniu o fakturach.

Fakturą korygującą można wprowadzić zmiany na fakturze dotyczące kilku sytuacji:

– jeśli po wystawieniu faktury pierwotnej podwyższono cenę lub udzielono rabatu;

– gdy doszło do zwrotu towarów sprzedawcy;

– po tym jak doszło do zwrotu kwot nienależnych, zaliczek nabywcy, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu;

– kiedy na fakturze sprzedawca pomylił się w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w innej pozycji faktury.

Podstawową zasadą obowiązującą przy wystawianiu zarówno pierwszej jak i każdej kolejnej faktury korygującej jest odwołanie do faktury pierwotnej. Niedozwolone jest korygowanie innych faktur korygujących, które zostały wystawione wcześniej.

Jakie elementy zawiera faktura korygująca?

Faktura korekta powinna być wystawiona przynajmniej w dwóch egzemplarzach. Ustalając obligatoryjne elementy faktury korygującej należy zastosować część przepisów dotyczących faktur zwykłych, dokumentujących sprzedaż. Aby prawidłowo wystawić korektę należy:

– umieścić numer rejestracyjny pojazdu, dla faktur dokumentujących sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych;

– zaokrąglić kwoty wykazywane na fakturach korygujących do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza;

– wykazać podstawę prawną zastosowania zwolnienia z podatku.

Faktura korygująca może pomijać pewne dane w zakresie ściśle określonym w rozporządzeniu o fakturach. Treść korekty jest też bezpośrednio związana z sytuacją, w jakiej została wystawiona.

Aby dopełnić formalności związanych z wystawieniem korekty należy bezwzględnie oznaczyć dokument, jako KOREKTA lub FAKTURA KORYGUJĄCA.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here