Wzięłam więc farby, klej, serwetki, lakier bezbarwny, wałek kauczukowy, pędzle i nożyczki i zabrałam się do pracy.

Jeśli i tobie marzy się taka recyklingowa bransoletka, postępuj według moich wskazówek.

  • Krok pierwszy

    Zaczynamy od dokładnego przyjrzenia się rolce. Jeśli papier w niektórych miejscach odstaje od powierzchni, podklejamy go. Wybieramy motyw, którym ozdobimy bransoletkę. Dobieramy kolor tła bransoletki i zabieramy się za malowanie. Najlepsze są farby akrylowe. Malujemy nimi zewnętrzną stronę bransoletki. Wewnętrzną pomalujemy dopiero wtedy, gdy skończymy przyklejać motywy.

  • Krok drugi

    Gdy farby schną, nie tracimy czasu i małymi nożyczkami precyzyjnie wycinamy motyw kwiatowy z serwetki. Można także przykleić większy fragment serwetki – taki, który zakryje całą powierzchnię. Jest to nieco trudniejsze, ponieważ zwykle przyklejanie dużych fragmentów serwetek sprawia kłopoty: serwetka rwie się, tworzą się fałdki i ciężko przesuwa się ją na powierzchni.

  • Krok trzeci

    Kwiatki wkładamy na 30 sekund (nie mniej) do miski z zimną wodą. Po wyjęciu osuszamy ręcznikiem kuchennym. Bransoletkę, która zdążyła wyschnąć, malujemy klejem do decoupage’u albo – tak jak ja – przykładamy serwetkę do powierzchni i dopiero wtedy nakładamy pędzlem rozwodniony wikol. Wikol jest uniwersalnym klejem, który nie pozostawia śladów. Nadmiar kleju i pęcherzyków powietrza pozbywamy się kauczukowym wałkiem, a bransoletkę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

  • Krok czwarty

    Gdy bransoletka będzie już sucha, malujemy wewnętrzną stronę bransoletki. Kolor nie musi być jasny. Ja lubię kontrasty i tak też staram się ozdabiać bransoletki. Być może jedna warstwa farby nie wystarczy do przykrycia wewnętrzej strony. Najczęściej właśnie tam znajduje się nadruk z logo producenta taśmy. Trzy warstwy farby powinny w zupełności załatwić ten problem. Zbliżamy się do końcowego etapu pracy. Gdy farba wyschnie, używamy lakieru bezbarwnego do zabezpieczenia całej powierzchni.

  • Krok piąty

    Lubię zwykły bezbarwny lakier do drewna, który rozcieńczyłam wodą. Sprawdza się świetnie i dobrze współpracuje z farbami akrylowymi. Wygodny w obsłudze jest lakier w spray’u. Wybierz taki, który twoim zdaniem najlepiej pasuje do motywu. Do wyboru masz lakiery matowe, półmatowe i błyszczące.

  • Krok szósty

    Lakierowanie to chyba najdłużej trwający etap. Aby bransoletka była dobrze zabezpieczona, musimy pokryć ją kilkoma warstwami lakieru. Koniecznie poczekajmy, aż lakier wyschnie, ponieważ każdą warstwę lakieru należy lekko przeszlifować drobnym papierem ściernym. Nie zapomnijmy o usunięciu z powierzchni powstałego kurzu.

  • Lubicie nosić ręcznie robioną biżuterię? Do czego założyłybyście taką bransoletkę? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić własną torbę na zakupy?
Następny artykułBransoletka w kratkę handmade

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here