Czym się różnią survival, bushcraft i preppering

Umiejętność radzenia sobie w rozmaitych warunkach bywa bardzo przydatna. Dlatego też coraz częściej można spotkać grupy, próbujące przygotować się na wszelkie sytuacje. Tak narodziły się choćby: survival, bushcraft i preppering, na których chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym tekście.

Czym się różnią oraz w jakich obszarach są podobne? Na czym polegają poszczególne dziedziny? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Czym jest survival – najważniejsze informacje

Od pewnego już czasu rozwija się również w Polsce moda na survival. Co to takiego? Tym mianem określa się umiejętność dostosowywania się do rozmaitych sytuacji i czynników zewnętrznych, przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi i akcesoriów.

Bywa to niezmiernie przydatne w razie wystąpienia nagłych sytuacji nietypowych i zagrażających życiu. Ze względu na specyfikę obszarów, w których mogą działać survivalowcy, wyróżnia się kilka typów tej dziedziny. Zalicza się do nich między innymi:

  • survival leśny,
  • survival miejski,
  • survival militarny.

W ten sposób określa się zakres sytuacji, mogących się wydarzyć i stać się wyzwaniem dla człowieka. W zależności od okoliczności, survivalowcy muszą być wyposażeni w nieco inne akcesoria. Szeroki ich wybór oferuje choćby sklep survivalowy Karaluch.com.pl.

Bushcraft – jak poradzić sobie na łonie natury?

W ostatnich latach narodziła się specyficzna odmiana survivalu. Określa się ją mianem bushcraftu. To termin pochodzący z języka angielskiego. Łączy dwa słowa: „bush” (krzaki) i „craft” (rzemiosło). Oznacza zdolność przetrwania i życia na łonie natury, z jak najlepszym wykorzystaniem dostarczanych przez nią zasobów.

Zwolennicy tego nurtu uczą się, jak rozpalać ognisko, łowić ryby, wyplatać liny, pojemniki, tworzyć narzędzia oraz wznosić schronienie z dala od cywilizacji i dostępu do specjalistycznych narzędzi.

Ze względu na zakres bushcraftu oraz cele, które stawiają sobie osoby praktykujące go, wyróżnia się m.in. bushcraft:

  • prymitywny (używanie pierwotnych technik przetrwania, bez współczesnych narzędzi i sprzętów),
  • rekonstrukcyjny (stosowanie sprzętów odpowiadających danej epoce),
  • praktyczny (rozwiązania pozwalające przetrwać w głuszy).

Bushcraft w każdym wariancie zakłada życie w zgodzie z naturą z racjonalnym wykorzystaniem dostępnych środków, bez szkody dla środowiska.

Preppering – przygotowanie do każdej sytuacji

Trzecim z wymienionych nurtów jest preppering. On dla odmiany nie oznacza przetrwania w głuszy, poza cywilizacją. Preppersi dążą bowiem do przygotowania się na rozmaite trudne sytuacje (klęski żywiołowe, wojny, blackout) przede wszystkich w warunkach domowych.

Wiąże się to z koniecznością gromadzenia zapasów i sprzętów, które mogą się przydać w kryzysowych momentach. Preppersi tworzą zatem magazyny żywności i wody, budują schrony, zapewniają sobie i bliskim dostęp do alternatywnych źródeł zasilania w razie braku dostępu do prądu, dbają o kompleksowe wyposażenie apteczki i warsztatu, by móc bez trudu przetrwać w domowych warunkach w każdej sytuacji.

Podobieństwa i różnice między poszczególnymi modelami działania

Wszystkie trzy opisane powyżej kierunki łączy jedna kluczowa cecha. To rozwiązania dla osób, które pragną zdobyć praktyczne umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, odbiegających od standardów codziennego życia, z użyciem różnych dostępnych środków.

Różnice pojawiają się jednak na etapie samej przestrzeni do działania. Preppersi dążą do stworzenia bezpiecznego i kompleksowo urządzonego schronienia w warunkach domowych. Survivalowcy, wykorzystując wszelkie dostępne środki, starają się przetrwać w każdych warunkach. Z kolei zwolennicy bushcraftu próbują zbudować bezpieczne miejsce do przetrwania na łonie natury, nie prowadząc do destrukcji środowiska.

Rozwój technologiczny a powrót do źródeł – taktyka przetrwania w trudnych warunkach

Choć nowoczesne technologie i postępująca urbanizacja zapewniają nam dużą wygodę codziennego funkcjonowania, coraz więcej osób pragnie zdobywać umiejętności, pozwalające na przetrwanie w znacznie trudniejszych czasach. Obecnie to sposób na przyjemne spędzanie wolnego czasu, hobby, ale też doskonalenie praktycznych zdolności. Mogą się one okazać bardzo pomocne w razie wszelkich kryzysowych sytuacji, by skutecznie ochronić siebie i najbliższych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here