Hobby Czym się różnią survival, bushcraft i preppering?

Czym się różnią survival, bushcraft i preppering?

-

Umiejętność radzenia sobie w rozmaitych warunkach bywa bardzo przydatna. Dlatego też coraz częściej można spotkać grupy, próbujące przygotować się na wszelkie sytuacje. Tak narodziły się choćby: survival, bushcraft i preppering, na których chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym tekście.

Czym się różnią oraz w jakich obszarach są podobne? Na czym polegają poszczególne dziedziny? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Czym jest survival – najważniejsze informacje

Od pewnego już czasu rozwija się również w Polsce moda na survival. Co to takiego? Tym mianem określa się umiejętność dostosowywania się do rozmaitych sytuacji i czynników zewnętrznych, przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi i akcesoriów.

Bywa to niezmiernie przydatne w razie wystąpienia nagłych sytuacji nietypowych i zagrażających życiu. Ze względu na specyfikę obszarów, w których mogą działać survivalowcy, wyróżnia się kilka typów tej dziedziny. Zalicza się do nich między innymi:

  • survival leśny,
  • survival miejski,
  • survival militarny.

W ten sposób określa się zakres sytuacji, mogących się wydarzyć i stać się wyzwaniem dla człowieka. W zależności od okoliczności, survivalowcy muszą być wyposażeni w nieco inne akcesoria. Szeroki ich wybór oferuje choćby sklep survivalowy Karaluch.com.pl.

Bushcraft – jak poradzić sobie na łonie natury?

W ostatnich latach narodziła się specyficzna odmiana survivalu. Określa się ją mianem bushcraftu. To termin pochodzący z języka angielskiego. Łączy dwa słowa: „bush” (krzaki) i „craft” (rzemiosło). Oznacza zdolność przetrwania i życia na łonie natury, z jak najlepszym wykorzystaniem dostarczanych przez nią zasobów.

Zwolennicy tego nurtu uczą się, jak rozpalać ognisko, łowić ryby, wyplatać liny, pojemniki, tworzyć narzędzia oraz wznosić schronienie z dala od cywilizacji i dostępu do specjalistycznych narzędzi.

Ze względu na zakres bushcraftu oraz cele, które stawiają sobie osoby praktykujące go, wyróżnia się m.in. bushcraft:

  • prymitywny (używanie pierwotnych technik przetrwania, bez współczesnych narzędzi i sprzętów),
  • rekonstrukcyjny (stosowanie sprzętów odpowiadających danej epoce),
  • praktyczny (rozwiązania pozwalające przetrwać w głuszy).

Bushcraft w każdym wariancie zakłada życie w zgodzie z naturą z racjonalnym wykorzystaniem dostępnych środków, bez szkody dla środowiska.

Preppering – przygotowanie do każdej sytuacji

Trzecim z wymienionych nurtów jest preppering. On dla odmiany nie oznacza przetrwania w głuszy, poza cywilizacją. Preppersi dążą bowiem do przygotowania się na rozmaite trudne sytuacje (klęski żywiołowe, wojny, blackout) przede wszystkich w warunkach domowych.

Wiąże się to z koniecznością gromadzenia zapasów i sprzętów, które mogą się przydać w kryzysowych momentach. Preppersi tworzą zatem magazyny żywności i wody, budują schrony, zapewniają sobie i bliskim dostęp do alternatywnych źródeł zasilania w razie braku dostępu do prądu, dbają o kompleksowe wyposażenie apteczki i warsztatu, by móc bez trudu przetrwać w domowych warunkach w każdej sytuacji.

Podobieństwa i różnice między poszczególnymi modelami działania

Wszystkie trzy opisane powyżej kierunki łączy jedna kluczowa cecha. To rozwiązania dla osób, które pragną zdobyć praktyczne umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, odbiegających od standardów codziennego życia, z użyciem różnych dostępnych środków.

Różnice pojawiają się jednak na etapie samej przestrzeni do działania. Preppersi dążą do stworzenia bezpiecznego i kompleksowo urządzonego schronienia w warunkach domowych. Survivalowcy, wykorzystując wszelkie dostępne środki, starają się przetrwać w każdych warunkach. Z kolei zwolennicy bushcraftu próbują zbudować bezpieczne miejsce do przetrwania na łonie natury, nie prowadząc do destrukcji środowiska.

Rozwój technologiczny a powrót do źródeł – taktyka przetrwania w trudnych warunkach

Choć nowoczesne technologie i postępująca urbanizacja zapewniają nam dużą wygodę codziennego funkcjonowania, coraz więcej osób pragnie zdobywać umiejętności, pozwalające na przetrwanie w znacznie trudniejszych czasach. Obecnie to sposób na przyjemne spędzanie wolnego czasu, hobby, ale też doskonalenie praktycznych zdolności. Mogą się one okazać bardzo pomocne w razie wszelkich kryzysowych sytuacji, by skutecznie ochronić siebie i najbliższych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Modne torebki na jesień

Duży wybór, swoboda i odwaga – tak można scharakteryzować najmodniejsze torebki w sezonie jesiennym. Poczynając od najmniejszych, poprzez midi torebek, aż po torebki wzorujące się na modelu Birkin - mamy dowolność w wyborze wielkości, koloru oraz faktury torebek. Minimalistyczne torebki możemy podkreślić subtelnym zegarkiem, z biżuterią zestawienie będzie za ciężkie.

Zarobki tłumacza

Ile zarabia tłumacz języka chińskiego, a ile włoskiego? Na jakie wynagrodzenie może liczyć tłumacz przysięgły?

Zobacz też

Co warto zobaczyć w Finlandii?

Sto osiemdziesiąt tysięcy jezior i podobną liczbę wysp mieści na swoim terenie Finlandia. Na własne oczy zobaczyć tu można zjawisk tak niezwykłe jak zorza polarna czy... Święty Mikołaj! Finlandia to także kraj wielu ciekawych zabytków, których nie można pominąć na podróżniczym szlaku.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: