Przede wszystkim zajmij się tym, co lubisz, co sprawia Ci przyjemność, co nie jest dla Ciebie źródłem zniechęcenia czy frustracji. Poszerzaj swoje zainteresowania i obszary, w których czujesz się dobrze. Możesz rozwijać hobby w obszarze:

sportu (gra w piłkę nożną, biegać, pływać, uprawiać aerobic, grać w tenisa, wspinać się na skałkach, itd.),

muzyki (grać na instrumencie, komponować, pisać tekstów, zapisać się na kurs nauki śpiewu)

literatury (czytanie książek, pisanie opowiadań oraz wierszy).

Dla wielu nastolatków aktywnym sposobem spędzania czasu jest wstąpienie do harcerstwa. Coraz więcej młodych ludzi zakłada również blogi. Jeśli lubisz pisać, chciałbyś podzielić się z innymi swoimi radościami, problemami, przemyśleniami, na pewno jest to propozycja dla Ciebie.

Nastolatki poruszają się również w obszarze własnego wytwórstwa. Niektórzy tworzą w zaciszu pokoju, inni biorą udział w zajęciach zorganizowanych. Jeśli czujesz, że chciałbyś coś tworzyć, być twórcą własnego dzieła, skorzystaj z propozycji domów kultury lub warsztatów. Zajęcia takie nie tylko poszerzają znajomość dziedzin artystycznych, ale też umożliwiają zwykle prezentację prac w środowisku społecznym. Możesz malować, rysować, rzeźbić, tworzyć animacje komputerowe.

Obecnie pole rękodzielnictwa poszerza się. Bardzo popularne jest między innymi ręczne robienie biżuterii. Na rynku dostępne są nie tylko kamyki czy kryształki, ale też całe wyposażenie niezbędne do samodzielnej produkcji. Niestety początkowo trzeba sporo w to zainwestować.

Równie ciekawe jest wytwarzanie produktów z użyciem filcu. Można zrobić z niego podkładki, broszki, kolczyki i wiele innych rzeczy. Wszystkie półprodukty są dostępne na rynku.

Furorę robią również metody zdobnicze – decoupage czy scrapbooking. Decoupage polega na naklejaniu na przedmiotach kolorowego papieru oraz malowaniu, lakierowaniu, a scrapbooking na utrwalaniu wspomnień przez konstruowanie albumów czy kartek okolicznościowych.

Uwaga!

W dziedzinie artystycznej jest sporo technik, w których powinieneś znaleźć coś dla siebie – malowanie na szkle, lepienie i malowanie figurek z masy solnej czy nawet wyszywanie i szydełkowanie. Chłopcy mogą zajmować się na przykład sklejaniem przeróżnych modeli. Bardzo szczegółowe instrukcje umieszczane są na stronach internetowych, więc każdy z nas może zostać samoukiem!

Jakie hobby Wy mieliście będąc nastolatkami? Jak najczęściej spędzaliście wolny czas? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHerbata z rumem – przepis
Następny artykułPrzyprawy do indyka

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here