Do wykonania obrazu w technice farb plakatowych potrzebujemy:

FARBY: Farby plakatowe możemy kupić w tubkach lub plastikowych pojemniczkach, dostępne są zarówno w kompletach jak i na sztuki, kupując farby „szkolne”sprzedawane w plastikowych pojemniczkach i zapakowanych zestawach, zwróćmy uwagę czy mają kremową konsystencje, ponieważ zeschniętą farbą niewiele się zdziała.

PĘDZLE: Pędzle stosujemy takie jak w technice akwareli, czyli miękkie, najlepiej wykonane z naturalnego włosia (np. sobola lub kuny), możemy używać również pędzli ze szczeciny świńskiej lub syntetycznych szczeciniaków, zwłaszcza jeśli malujemy na dużych formatach.

PAPIER: Możemy malować na tekturze lub zwykłym białym albo kolorowym brystolu, lepiej jednak używać chłonnego papieru do farb wodnych, dostępnym w sklepie z asortymentem dla plastyków, gdyż plakatówki lubią wodę, przez co nazbyt cienki papier może się odkształcać.

Pod obraz malowany farbą plakatową możemy wykonać szkic, używając węgla, ołówka lub rozwodnionej farby. Plakatówki są farbami kryjącymi, malując nie musimy więc być aż tak ostrożni jak w przypadku farb akwarelowych. Źle nałożoną farbę można poprawić po wyschnięciu pokrywając ją kolejną warstwą. „Plakatówkami” maluje się na suchym lub wilgotnym papierze. Farba po wysychając matowieje i płowieje.

Malując farbami plakatowymi rozpoczynamy zwykle od położenia tonów ciemnych, a później wprowadzamy tony jaśniejsze i światło. Farby plakatowe można mieszać z innymi technikami, np. z akwarelą, akrylem, pastelami lub tuszem. Dzięki takim połączeniom uzyskamy ciekawe efekty, pamiętajmy jednak, że akwarela jest farbą transparentną i nałożenie jej na farbę plakatową na niewiele się zda. Możemy natomiast ładnie pogłębić kolor akwareli nanosząc na nią farbę plakatową, i zestawiając akwarelowe laserunki z partiami obrazu pokrytymi farbą plakatową.

Jak długo malujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rysować karykatury?
Następny artykułJak malować aerografem?

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here