Technika malowania:

Aerograf posiada wymienne końcówki, dzięki czemu możliwajest regulacja szerokości strumienia oraz wyostrzenia bądź rozmycia krawędzi rozpylanej farby. W aerografachnowej generacji intensywność strumienia reguluje się płynnie, bez potrzeby wymieniania końcówek.

Aerografem można malować z wolnej rękilub używając w tym celu szablonów i pół-szablonów (czyli wyciętych najczęściej z folii lub tektury: łuków, krzywek i linijek). Malowanie z wolnej ręki polega na tym, że artysta maluje uzywając jedynie aerografu i wymiennych końcówek, bez wspomagania się dodatkowymi akcesoriami, czasem jedynie korzystając z półszblonów.

Malowanie od szablonu wygląda podobnie jak przy technice malowania sprayem. Szablon (który można przygotować samodzielnie) przykładany jest do malowanej powierzchni, a następnie pokrywa się go farbą – w miejscu wyciętych płaszczyzn farba tworzy na malowanej powierzchni motyw. Niektórzy malarze wspomagają się podczas pracy specjalnymi powłokami maskującymi, którymi zabezpiecza już namalowane powierzchnie przed przypadkowym zabrudzeniem w trakcie dalszej pracy. Powłoki takie można nakładać pędzlem, ale na rynku dostępne są również powłoki maskujące w sprayu.

Malując aerografemn ależy pamiętać o kilku sprawach: grubość warstwy nałożonej farby zależy w dużym stopniuod odległości z jakiej malujemy, dlatego jeśli chcemy uzyskać równomierny efekt krycia lub delikatnych przejść należy utrzymywać daną odległość bądź zmieniać ją w sposób płynny. Poprawki nanosimy na wyschniętą powłokę, w przeciwnym razie, jeśli zaczniemy natryskiwać kolejną warstwę farby, to powstaną zacieki. Aerograf starajmy się prowadzić prostopadle do malowanej powierzchni.

Próbowaliście kiedyś malować aerografem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak malować farbami plakatowymi?
Następny artykułFiltrowanie anizotropowe – co to, czy jest, jak działa?

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here