Do wykonania tego pejzażu potrzebne będą:

– podobrazie malarskie – najlepiej zagruntowane płótno o wymiarach 30x 40 cm,

– farby olejne w kolorach: żółcieni kadmowej, ultramaryny, czerwieni,oraz bieli cynkowej.

– szeroki pędzel malarski oraz cienki pędzelek z włosia naturalnego,

– olej lniany, ściereczki, paleta

Wykonanie:

– Malowanie zaczynamy od zmieszania bieli z olejem lnianym i dokładnym rozprowadzeniu cienkiej warstwy tej mieszanki na płótnie. Pomimo, że nakładana warstwa początkowo nie jest widoczna stanowi bardzo ważny element powstającego obrazu.

– Następnie na ten sam pędzel nabieramy farbę w kolorze żółci i zaznaczmy na obrazie linię horyzontu- wypada ona mniej więcej w połowie wysokości płótna. Farbę nanosimy mieszając ją z białym podkładem tła, tak aby oba kolory przenikały się tworząc płynne przejścia.

– Wwybranym na linii horyzontu miejscu wyznaczmy pole, na którym położymyczystą barwę żółcieni – tam znajdzie się nasze zachodzące słońce. Gdy rozprowadzimy żółcień zmieszajmy go z odrobiną farby czerwonej- tak aby uzyskać intensywny pomarańczowy kolor. Kolor ten nakładamy szerokim pędzlem, zaczynając od góry obrazu. Wykorzystując białą podmalówkę i nałożoną wcześniej żółtą farbę tworzymy delikatne przejścia imitujące zachód słońca.

– Teraz weźmy ultramarynę izmieszajmy ją z kolorem czerwonym i niewielką ilością żółcieni, przyciemnijmy obraz nanosząc farbę poziomymi ruchami zacznijmy od góry obrazu. Utwórzmy w ten sposób barwny melanż. Tam, gdzie wcześniej wyznaczyliśmy linię horyzontu możemy teraz grubym pędzlem zaznaczyćkształty drzew, ciemniejszymi kolorami pogłębiając cienie.

– O pejzaż z wykorzystaniem podobnych kolorów możemy pokusić się korzystając z innych technik malarskich, np. nakładając obok siebie plamy tłustej pasteli a następnie rozcierając je terpentyną.

Jak długo malujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rysować postacie z Mangi?
Następny artykułZasady gry w Chowanego

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here