W rysunku bardzo ważną sprawą jest kompozycja, zanim zaczniemy rysować, zastanówmy się nad tym, jak rozmieścimy jego poszczególne elementy na papierze. Gdy mamy już koncepcję, zabieramy się za szkicowanie. Szkic powinien być rysowany delikatną, cienką, jednak pewnie prowadzona kreską. Każdy rysowany przez nas element obrazu można wpisać w figurę geometryczną, co bardzo ułatwia opracowywanie szkicu. Gdy zaznaczymy ogólny kontur o wiele prościej będzie nam wyprowadzić bardziej szczegółowy kształt. Nie można się zrażać, jeśli z początku ciężko narysować nam kształt linii, którą chcielibyśmy uzyskać, jest to kwestią ćwiczeń, z czasem dojdziemy do wprawy. Linia powinna być w miarę delikatna aby można ją było ławo usunąć najlepiej używać na tym etapie ołówków HB lub F.

Gdy naszkicujemy wszystkie elementy, zaznaczamy najciemniejsze i średnio ciemne obszary naszego rysunku. Zaczynamy cieniować, tutaj należy zwracać uwagę na szczegóły, których nie uwzględnialiśmy w szkicu. Za pomocą zróżnicowanej kreski i używając ołówków o różnej twardości staramy się oddać fakturę przedmiotów. Nie rysujmy nazbyt mocnych konturów i przy opracowywaniu pojedynczych elementów nie zapominajmy, że są one częścią całości kompozycji i że pomiędzy każdym z elementów obrazu zachodzą pewne zależności. Pamiętajmy aby niezbyt mocno dociskać ołówek i w razie potrzeby móc nanieść poprawki. Przy cieniowaniu trzeba wykazać się cierpliwością,przy pomocy kreskowania uzyskamy światłocień, który powinien oddać trójwymiarowość przedmiotu. Ciemniejsze i jaśniejsze obszary należy łączyć delikatnym przejściami tak aby były one płynne. Zamiast konturu można zastosować kontrast np. jasna plama – ciemne tło, nie obawiajmy się takich zestawień gdyż to one stanowią o wyrazistości rysunku ołówkowego.

Dlaczego chcielibyście nauczyć się rysować? Co lubicie rysować? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak malować pastelami?
Następny artykułJak szkicować ołówkiem?

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here