W dobie powszechnej dostępności zaawansowanych programów do obróbki zdjęć, takich jak Adobe Photoshop czy Aperture, zmienianie koloru oczu, ust, powiększanie części ciała, odchudzanie czy wygładzanie skóry nie jest niczym skomplikowanym. Podstawowa zasada retuszu jest jednak taka, żeby ingerencja w obraz była możliwie małowidoczna, także jeśli już zabieramy się za upiększanie zdjęcia róbmy to dokładnie. Pamiętajmy również, że retusz ma wzmocnić ogólny wyraz zdjęcia, nie zaś zupełnie go zmienić.

Podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi w retuszu jest: narzędzie kadrowania, stempel, pędzel korekcyjny, łatka, rozmycie, czy poszczególne suwaki służące do zmiany kolorów, nasycenia czy jasności zdjęcia.

Kadrować zdjęcie można do wybranego przez siebie rozmiaru. Dobrze jest skorzystać z tego narzędzia na samym początku pracy z obrazem, ponieważ automatycznie zmniejszymy obraz, usuwając elementy obrazu, których i tak nie będzie na końcowym zdjęciu, dzięki czemu, Photoshop będzie miał mniej pracy i szybciej będzie ją wykonywał.

obróbka zdjęć retuszmorguefile.com

Stempel, pędzel korygujący lub łatkę możemy wykorzystywać na przemian, w zależności od obszaru jaki chcemy wyretuszować i indywidualnych upodobań. Niezależnie od tego, jak precyzyjnie przygotujemy sesję, zawsze znajdzie się jakiś drobny pyłek, kawałek włosa czy coś innego, co trzeba będzie wyretuszować.

Z suwaków nasycenia czy zmiany barwy korzystamy, jeśli chcemy nadać zdjęciu konkretny wydźwięk. Za pomocą nasycenia można bardzo podbić kolory lub, wręcz przeciwnie, przekształcić kolorowe zdjęcie w monochromatyczny obraz.

Na koniec łączymy warstwy i zapisujemy zdjęcie.

Uwaga!

Rozmycie to filtr, który stosujemy właściwie na końcu, jeśli chcemy ładnie wygładzić skórę modelki. Powielamy warstwę i wybieramy z palety filtrów „rozmycie”, następnie „rozmycie gaussowskie” (to rozmycie najlepiej sprawdza się przy wygładzaniu skóry), ustawiamy promień rozmycia na wartość, która spowoduje zniknięcie wszelkich niedoskonałości skóry i klikamy „OK”. Następnie przy użyciu gumki, wymazujemy z rozmytej warstwy te elementy zdjęcia, które powinny pozostać ostre, takie jak oczy, brwi, nos, usta czy włosy. Na koniec możemy wyostrzyć zdjęcie, korzystając z polecenia „wyostrzanie” lub „maska wyostrzająca”. Wyostrzanie wyolbrzymia różnicę, pomiędzy jasnymi i ciemnymi partiami obrazu, dzięki czemu obraz staje się wyraźniejszy. Zwiększa się też kontrast zdjęcia.

Jak długo zajmujecie się fotografią? Jaki sprzęt macie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak odnowić stare zdjęcia?
Następny artykułJak robić zdjęcia ślubne w plenerze?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here