Korzystając z jednego lub drugiego rozwiązania, użyjmy statywu dla zapewnienia możliwie najlepszej ostrości naszego zdjęcia. Przysłonę ustawmy na taką wartość, na jakiej nasz obiektyw oferuje najlepszą rozdzielczość optyczną. Można sprawdzić to w testach danego obiektywu. Czułość matrycy ustawiamy na możliwie najniższą wartość, aby zapewnić najlepszą jakość obrazu. Czas naświetlania wystarczy ustawić na 1/125 sekundy. Możemy jednak skorzystać z trybu preselekcji przysłony. Ustawiamy wartość przysłony, na przykład, na f/8, czułość ISO na 100, kadrujemy zdjęcie, a aparat sam dobiera odpowiedni czas naświetlania. Starajmy się nie fotografować przedmiotu z dołu ani z góry tylko z płaszczyzny równoległej, ponieważ dzięki temu uzyskamy najwierniejszy obraz obiektu.

Dobrze jest zadbać o odpowiednie podłoże. Możemy pomyśleć o takim, które ładnie odbije nasz obiekt. Świetnie sprawdza się pleksiglas. Nie ma w tym żadnej filozofii. Wystarczy umieścić produkt na takim tle i wykonać zdjęcie. Ostatecznie możemy pobawić się w stworzenie odbicia w Photoshopie. Nie jest to specjalnie skomplikowane, jednak przy obróbce dziesiątek lub setek zdjęć może być czasochłonne i zniechęcające. Dodatkową zaletą fotografowania na podłożu z pleksiglasu jest możliwość oświetlenia przedmiotu od spodu. Świetnie wyglądają oświetlone w ten sposób przedmioty przepuszczające światło, na przykład, szkło. Luksusowe przedmioty, takie jak zegarki czy biżuteria możemy sfotografować na eleganckim podłożu. Zamiast pleksiglasu świetnie sprawdzi się granit, zwłaszcza przy przedmiotach emanujących chłodną elegancją. Wypolerowana granitowa płytka zapewnia piękne odbicie.

Jeśli produkt ma zbędne elementy odwracające uwagę, powinniśmy je umiejętnie ukryć w trakcie robienia zdjęcia lub usunąć już w procesie postprodukcji. Zauważcie, że na fotografiach reklamowych, dajmy na to, lustrzanek nigdy nie widać pasków do aparatów.

Uwaga!

Podobnie jest w przypadku słuchawek czy innych przedmiotów, które łączymy z innymi przedmiotami za pomocą kabli. Tych detali nigdy nie widać na fotografiach katalogowych. I na koniec nadmienię, żeby dokładnie wyczyścić przedmiot, który będziemy fotografować. Zaoszczędzi nam to sporo pracy przy obróbce fotografii.

Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić zdjęcia dymu?
Następny artykułJak szybko rośnie dziecko? Prawidłowy wzrost dziecka

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here