Hobby Jak robić zdjęcia roślin?

Jak robić zdjęcia roślin?

-

Fotografując rośliny w plenerze, będziemy potrzebować statywu i wężyka spustowego lub samowyzwalacza. Najmniejsze poruszenie aparatu może poskutkować brakiem ostrości na zdjęciu. Poza tym wystarczy, że fotografowany obiekt jest w ciągły ruchu. Nawet w bezwietrzną pogodę, roślinny nieustannie się poruszają.

Najlepsza pogoda na fotografowanie roślin jest wtedy, kiedy słońce chowa się za chmurami. W pochmurny dzień, nie będzie nam potrzebny żaden rozpraszacz promieni słonecznych, ponieważ chmury na niebie tworzą jeden wielki softbox rozpraszający promienie słoneczne. Balans bieli ustawmy na chmurkę, dzięki czemu nieznacznie ocieplimy kolorystykę zdjęcia. Możemy pokusić się o sfotografowanie roślin bezpośrednio po deszczu, kiedy zza chmur wychodzi słońce, a rośliny są pięknie zroszone deszczem, sprawiając wrażenie świeżości. Nie musimy jednak czekać na deszcz, aby oddać wrażenie świeżości na naszych zdjęciach. Możemy wywołać go sami, kupując odpowiedni zraszacz i spryskując nim kwiat lub liście. Takie zdjęcia świetnie prezentują się przy odpowiednim zbliżeniu, kiedy w kroplach odbijają się szczegóły fotografowanych obiektów.

Jeżeli chodzi o przysłonę, możemy tutaj poeksperymentować z małą i dużą głębią ostrości, tylko pamiętajmy, żeby wyłączyć system automatycznego pomiaru ostrości. Autofokus zupełnie nie radzi sobie podczas fotografowania z niewielkiej odległości, dlatego lepiej od razu przejść na ustawienia manualne.

Ciekawym trikiem, z którego często korzystają zawodowcy jest fotografowanie roślin pod słońce. Promienie słoneczne przenikające przez płatki kwiatów wyglądają wprost niesamowicie. Musimy tylko fotografować z możliwie niskiej perspektywy, tak żeby aparat znajdował się pod kwiatem. Tylko w ten sposób mamy szansę zrobić ładne zdjęcie pod słońce.

fotografia przyrody poradymorguefile.com

Do fotografii studyjnej, odpowiednie obiekty musimy po prostu kupić.

W kwiaciarni możemy wybrać te najładniejsze i najlepiej pasujące do koncepcji naszego zdjęcia. Musimy ustawić je na ładnym, najlepiej jednolitym tle. W przypadku kwiatów, dobrze pasuje tło w kolorze biały lub czarnym, niebieskie też się nadaje. Pamiętajmy tylko, żeby tło nie odwracało uwagi od głównego motywu zdjęcia. Kwiat najlepiej ustawić blisko okna, z którego światło słoneczne będzie mogło ładne oświetlić obiekt. Okno powinno być przysłonięte kawałkiem przepuszczającego światło materiału lub chociaż firanką. Możemy dodatkowo wspomóc się ekranem odbijającym, który doświetli część kadru pozostającą w cieniu. W roli ekranu może wystąpić nawet kartka białego papieru. Rośliny najładniej prezentują się oświetlone miękkim, rozproszonym światłem, które delikatnie je otula. Im większe okno i ekran rozpraszający, tym światło bardziej miękkie i przyjemniejsze dla oka.

Robiliście kiedyś zdjęcia roślinom? Jakie były efekty?

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Sterylizacja zwierząt – wady i zalety

Sterylizacja samic polega na usunięciu jajników i macicy, u samców – na usunięciu jąder. Zabieg przeprowadza się w pełnej narkozie i jest nieodwracalny. Jest prosty, jednak - jak zawsze przy podaniu narkozy - jest z nim związane pewne ryzyko. Samice wymagają większej uwagi i opieki po zabiegu.

Jak wypromować nowy zespół muzyczny?

Istnieją ludzie, którzy w idei posiadania zespołu widzą przede wszystkim dobrą zabawę i okazję do wspólnego pogrania w znanym towarzystwie. Nie zależy im na międzynarodowej karierze a’la Metallica – od garażu do światowej sławy. Niemniej większość amatorskich grup powstaje właśnie z myślą o byciu w przyszłości gwiazdami. Niestety, choćbyś tworzył najlepszą muzykę, bez odpowiedniej promocji potencjalni słuchacze nigdy jej nie poznają.

Zobacz też

Małopłytkowość – objawy

Do czego potrzebne są płytki krwi? Płytki krwi nazywane są również trombocytami. Są one najmniejsze spośród elementów morfotycznych krwi. Nie mają jądra komórkowego, same zaś wywodzą się z megakariocytów szpiku kostnego. W płytkach krwi znajduje się wiele ziarnistości, które zawierają różne czynniki wzrostu, krzepnięcia i fibrynolizy.

Konsultant telefoniczny – łatwa i przyjemna praca?

Znalezienie pracy konsultanta telefonicznego nie jest trudne, nawet jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia. Możesz zaoferować elastyczne godziny...

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Każdego roku policja w Polsce odnotowuje około 10 000 kradzieży aut. Wraz z rozwojem technologii zabezpieczających takich przestępstw jest...

Może Cię zainteresuje: