Fotografując rośliny w plenerze, będziemy potrzebować statywu i wężyka spustowego lub samowyzwalacza. Najmniejsze poruszenie aparatu może poskutkować brakiem ostrości na zdjęciu. Poza tym wystarczy, że fotografowany obiekt jest w ciągły ruchu. Nawet w bezwietrzną pogodę, roślinny nieustannie się poruszają.

Najlepsza pogoda na fotografowanie roślin jest wtedy, kiedy słońce chowa się za chmurami. W pochmurny dzień, nie będzie nam potrzebny żaden rozpraszacz promieni słonecznych, ponieważ chmury na niebie tworzą jeden wielki softbox rozpraszający promienie słoneczne. Balans bieli ustawmy na chmurkę, dzięki czemu nieznacznie ocieplimy kolorystykę zdjęcia. Możemy pokusić się o sfotografowanie roślin bezpośrednio po deszczu, kiedy zza chmur wychodzi słońce, a rośliny są pięknie zroszone deszczem, sprawiając wrażenie świeżości. Nie musimy jednak czekać na deszcz, aby oddać wrażenie świeżości na naszych zdjęciach. Możemy wywołać go sami, kupując odpowiedni zraszacz i spryskując nim kwiat lub liście. Takie zdjęcia świetnie prezentują się przy odpowiednim zbliżeniu, kiedy w kroplach odbijają się szczegóły fotografowanych obiektów.

Jeżeli chodzi o przysłonę, możemy tutaj poeksperymentować z małą i dużą głębią ostrości, tylko pamiętajmy, żeby wyłączyć system automatycznego pomiaru ostrości. Autofokus zupełnie nie radzi sobie podczas fotografowania z niewielkiej odległości, dlatego lepiej od razu przejść na ustawienia manualne.

Ciekawym trikiem, z którego często korzystają zawodowcy jest fotografowanie roślin pod słońce. Promienie słoneczne przenikające przez płatki kwiatów wyglądają wprost niesamowicie. Musimy tylko fotografować z możliwie niskiej perspektywy, tak żeby aparat znajdował się pod kwiatem. Tylko w ten sposób mamy szansę zrobić ładne zdjęcie pod słońce.

fotografia przyrody poradymorguefile.com

Do fotografii studyjnej, odpowiednie obiekty musimy po prostu kupić.

W kwiaciarni możemy wybrać te najładniejsze i najlepiej pasujące do koncepcji naszego zdjęcia. Musimy ustawić je na ładnym, najlepiej jednolitym tle. W przypadku kwiatów, dobrze pasuje tło w kolorze biały lub czarnym, niebieskie też się nadaje. Pamiętajmy tylko, żeby tło nie odwracało uwagi od głównego motywu zdjęcia. Kwiat najlepiej ustawić blisko okna, z którego światło słoneczne będzie mogło ładne oświetlić obiekt. Okno powinno być przysłonięte kawałkiem przepuszczającego światło materiału lub chociaż firanką. Możemy dodatkowo wspomóc się ekranem odbijającym, który doświetli część kadru pozostającą w cieniu. W roli ekranu może wystąpić nawet kartka białego papieru. Rośliny najładniej prezentują się oświetlone miękkim, rozproszonym światłem, które delikatnie je otula. Im większe okno i ekran rozpraszający, tym światło bardziej miękkie i przyjemniejsze dla oka.

Robiliście kiedyś zdjęcia roślinom? Jakie były efekty?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak robić dobre zdjęcia reklamowe?
Następny artykułJak robić zdjęcia w sepii?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here