Szkło można fotografować w namiocie bezcieniowym. Niektóre konstrukcje pozwalają nawet na oświetlenie obiektu od dołu, takie na przykład, jak Studio Cubelite firmy Lastolite. Aby można było tak oświetlić przedmiot, ustawiamy go na kawałku pleksi, rezygnując ze standardowego nieprzezroczystego podłoża. Pleksi można kupić w każdym sklepie z artykułami budowlanymi i zapewnia ono bardzo ładne odbicie, którego dzięki temu prostemu zabiegowi, nie będziemy musieli później dodawać w programie graficznym. Tak podświetlona od spodu i z boków butelka drogiego wina, prezentuje się bardzo elegancko. Równie elegancko będzie się prezentować oświetlona za pomocą dwóch lamp umieszczonych z jednej i drugiej strony, wyposażonych w softboxy typu strip, a więc wysokie i wąskie (na przykład 45 na 100 cm). Na tak oświetlonej butelce wina czy innego napoju widoczne prostokątne odblaski światła stworzą bardzo atrakcyjny wygląd fotografowanego przedmiotu.

Aby uzyskać ciekawie wyglądające czarne krawędzie, na przykład, na szklance nie wypełnionej żadnym płynem, powinniśmy umieścić ją na szarym tle i użyć jednego źródła światła skierowanego na tło. Światło odbite od tła, ładnie podkreśli krawędzie obiektu. Kolejnym sposobem na sfotografowanie szklanego przedmiotu jest skorzystanie z softboksu, który umieścimy z boku fotografowanego przedmiotu. Drugą stronę możemy doświetlić ekranem odbijającym. W tym przypadku dobrze jest umieścić fotografowany przedmiot na czarnym tle. Tym razem, krawędzie przedmiotu będą białe. Jeśli nie mamy na wyposażeniu lamp błyskowych lub światła ciągłego, możemy skorzystać ze światła słonecznego i czarnych lub białych ekranów, które zarysują krawędzie szklanej powierzchni na czarno lub biało.

Przysłonę przymknijmy do f/8. Przy tej wartości, aberracja chromatyczna w większości obiektywów jest najmniej rażąca. A poza tym, zapewniamy sobie ostrość całego przedmiotu. Czas naświetlania dobierzmy na tyle krótki, aby uniemożliwić poruszenie zdjęcia, a najlepiej skorzystajmy ze statywu. Pamiętajmy także, aby wyczyścić fotografowany obiekt przed sesją, ponieważ jeśli tego nie dopilnujemy w momencie robienia zdjęcia, możemy stracić sporo czasu przed komputerem retuszując plamy na szkle.

Próbowaliście już robić zdjęcia szklanym przedmiotom? Macie jakieś swoje triki? Podzielcie się nimi!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak robić zdjęcia samochodów?
Następny artykułJak wyciąć klatkę z filmu?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here