Sklepy i księgarnie kuszą kolorowymi kalendarzami ściennymi. Niektóre mają piękne fotografie i grafiki, inne odpychają kiczem. Kotki, pieski, nagie panie, propagandowe plakaty z ubiegłej epoki, prace znanych grafików, reprodukcje obrazów – wybór jest przeogromny, a ceny również niemałe. No i pozostaje jeszcze obawa, że taki sam kalendarz będzie wisiał w wielu domach. Jest tylko jeden sposób by tego uniknąć: kalendarz wykonany własnoręcznie.

wieszaka na ubranie – drewniany, plastikowy, metalowy, klamerek / spinaczy do bielizny – jeśli użyjemy wieszaka na spodnie, spinacze nie będą nam potrzebne, dużego arkusza brystolu lub tektury, kartek formatu A4, w zależności od wybranej techniki: kleju, tkanin, farb, pisaków, linijki, nożyczek, taśmy klejącej, itp.

Zaczynamy od wykonania kalendarza. Jeśli korzystasz z kalendarza Google, wybierz miesiąc oraz sposób jego prezentacji i wydrukuj go. Jeśli wolisz mieć większy wpływ na edycję kalendarza, odwiedź stronę z darmowymi kalendarzami do druku, np. http://www.printablecalendar.ca/ Tam wybierzesz interesujący cię kalendarz. Możesz go dowolnie edytować, wyeksportować do Word’a i wydrukować. Jeśli gardzisz kalendarzem drukowanym – narysuj go sobie. Użyj linijki do wykonania tabelki i ręcznie wpisz wszystkie dane.

Pora na ozdobienie kalendarza. Jeśli masz ulubione zdjęcie – użyj go. Zaletą ręcznie wykonanego kalendarza jest fakt, że tylko ty masz wpływ na jego wygląd. Jedno zdjęcie nie musi zdobić całego roku, ani miesiąca. Jeśli chcesz, możesz zmieniać zdjęcia co tydzień, co trzy miesiące, ba – nawet codziennie.

Jeśli lubisz malować – namaluj coś. Robisz kolaże? Zrób kolaż. Uszyj coś, wyklej, wytnij z gazety. Jeśli jesteś mamą i nie masz pomysłu na to, jak wyeksponować dzieła twojego dziecka – przyczepiaj je do kalendarza. W kwestii upiększania nie ma ograniczeń. Wszystko zależy od ciebie, twojej wyobraźni i potrzeb.

Tabelkę z kalendarzem oraz przygotowaną pracę przyczepiamy do tektury lub brystolu. Do zamocowania możemy używać tymczasowego kleju, taśmy dwustronnej, gumy do przyklejania. Możemy nożykiem przeciąć brystol tak, aby rogi papieru mogły schować się w miejscach przecięć.

Pora na przymocowanie kalendarza. Klamerki przyczepiamy do wieszaka i zaczepiamy brystol. Wieszak możemy powiesić w dowolnym miejscu. Ma to swoją zaletę zwłaszcza wtedy, gdy nie możemy wbijać w ścianę gwoździ.

Co powiecie na taki kalendarz? Lubicie ręcznie robione rzeczy? Dajcie znać 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie prace w ogrodzie w listopadzie?
Następny artykułJak zrobić pacynkę na rękę?

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here