Malowanie farbami olejnymi nie jest sztuką prostą, jest to również dosyć kosztowne hobby. Farby olenje mają aksamitną, tłustą i kremową konsystencję. Można je rozcieńczać aby uzyskać efekt delikatnych laserunków lub nakładać grubszymi warstwami.

Podstawowe materiały

Farby olejne. Na rynku dostępny jest bogaty wybór farb, różnych marek, sprzedawanych pojedynczo lub w komplecie.

Podobrazie. Do malowania farbami olejnymi używamy odpowiednio zagruntowanego płótna lnianego, drewna bądź tektury.

Pędzle. Najlepiej zaopatrzyć się w pędzle różnych rodzajów: płaskie, okrągłe, ścięte. Odpowiednie do farb olejnych są tzw. szczeciniaki, czyli pędzle wykonane ze szczeciny świńskiej, dobre są również pędzle z włosia syntetycznego.

Pozostałe akcesoria. Paleta do mieszania farb, terpentyna, olej lniany, werniks, ewentualnie specjalne media przyspieszające schnięcie farb.

Malowanie. Na odpowiednio przygotowanym podłożu nanosimy szkic, możemy wykonać go ołówkiem bądź rozcieńczoną farbą, tworzymy tzw. podmalówkę. Na zarys obrazu kładziemy stopniowo kolejne warty farby. Pamiętajmy aby malować obraz całościowo, a nie skupiać się na jednym przedmiocie, detale zostawiamy na później. Farby mieszamy na palecie, obraz starajmy się malować plamami, zaczynając od ogólnego zarysu stopniowo wyprowadzajmy modelunek światłocieniowy. Szczegóły opracowujmy cienkim pędzlem, zastosujmy laserunki, warstwy półprzeźroczyste i bliki światła. Nie zrażajmy się jeśli początkowo malowanie nam nie wychodzi, nie jest prostą sztuką malowanie farbami olejnymi, jednak przy odrobinie cierpliwości opanujemy pewne zasady i łatwiej będzie nam z każdym kolejnym ruchem pędzla. Każda kolejna warstwa powinna być bardziej oleista, farbyrozcieńczamy olejem lnianym. Po zakończeniu pracy obraz należy utrwalić werniksem, a pędzle namoczyć w terpentynie, dokładnie wytrzeć, a następnie dokładnie umyć w letniej wodzie z mydłem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Wojnę? Zasady
Następny artykułJak się malować akrylami?

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here