Grę rozpoczyna się od przetasowania kart, następnie talię dzieli się na dwie części i rozdziela między uczestników gry koszulkami do góry. Zawodnicy jednocześnie wykładają kartę. Wartości kart porównuje się. Gracz, którego karta ma wyższą wartość, zabiera te dwie wyłożone karty i kładzie je pod spodem własnej talii. Kolory nie odgrywają w tej grze żadnej roli.

Jeśli zawodnicy wyłożą karty o tej samej wartości (np. dwa walety, dwie ósemki itd.) zaczyna się wojna. Wówczas trzeba odkryć po jednej karcie i wyłożyć je (zakryte) na własnej odkrytej karcie i wyciągnąć kolejną kartę, wyłożyć odkrytą na zakrytej karcie i porównać z kartami drugiego gracza. Wygrywa karta o wyższej wartości – osoba wygrywająca zabiera wszystkie karty, jakich użyto w wojnie. Jeżeli w wojnie jest remis, całą czynność powtarza się do skutku czyli najpierw wykłada się kartę zakrytą, potem odkrytą i porównuje się wartość tej ostatniej.

Jedna partia wojny może się mocno przedłużyć, gdyż w grze wykorzystuje się (czasem wielokrotnie) karty zebrane od przeciwnika. Niejednokrotnie gracze rezygnują wcześniej z gry z powodu mało ekscytującego przebiegu rozgrywki. Gra ta, z powodu bardzo prostych zasad i braku potrzeby stosowania jakiejkolwiek strategii, ma opinię rozrywki głównie dla osób najmłodszych.

Uwaga!

Kiedy następuje sytuacja wojny (wyłożenie kart tej samej wartości), gracze mają możliwość uzgodnienia pokoju – wówczas gracze zabierają wyłożone karty, które trafiają na spód stosu kart każdego z uczestników gry.

Lubicie Wojnę? akie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak szkicować ołówkiem?
Następny artykułJak się malować olejami?

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here