Potrzebne materiały:

Szkicownik lub kilka arkuszy papieru, ołówki miękkie (np. 3B i 4B), węgiel rysunkowy, biała sucha pastela, gumka chlebowa, ewentualnie fiksatywa.

Zaczynamy od szkicu. Dobrze jest próbować wykonać szkic z natury, jeśli jednak nie mamy „modela” możemy posłużyć się zdjęciem.

pies rysowanieRys. Olga Młodawska

Rysunek zacznijmy od nakreślenia podstawowych form, w które wpiszemy sylwetkę psiaka. Możemy również pominąć rozrysowywanie figur geometrycznych i od razu narysować kilka głównych linii określających kształt psa. Nie martwmy się, jeśli linie nie są zbyt precyzyjne.

Wykonajmy kilka szybkich szkiców używając ołówka i węgla. Wybierzmy spośród wykonanych prac, tą którą chcielibyśmy bardziej szczegółowo opracować.

Szerokim bokiem węgla zaznaczmy plamy najbardziej zacienionych miejsc. Pogłębmy kolor nosa i oczu.

Teraz zacznijmy cieniować dokładniej, rysując większe płaszczyzny cienia, starając się wydobyć kształty pyska i sylwety.

jak rysowaćRys. Olga Młodawska

Przy rysunku ołówkiem miejsca, w których sierść połyskuje możemy zostawić niezarysowane, lub przetrzeć je gumką, tak samo możemy wykonać bliki światła w oczach i na nosie psa. Jeśli posługujemy się węglem, połączmy go z białą suchą pastelą (rysując pracę możemy co pewien czas utrwalać spryskując ją fiksatywą). Takie szybkie rysunki są bardzo dobrym ćwiczeniem, pomagają wyrobić szybkość i precyzję ruchów ręki, a wykonane w ten sposób obrazki można później dopracowywać.

nauka rysowaniaRys. Olga Młodawska

Jak długo rysujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak masować brodawki przed porodem?
Następny artykułJak masować brzuch w trakcie okresu?

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here