Większość sytuacji zdjęciowych wymaga czasu naświetlania mierzonego w ułamkach sekund, chociaż zdarzają się też tematy, wymagające kilkusekundowego lub nawet kilkuminutowego czasu naświetlania. Na ogół, wartość czasu naświetlania podana jest na wyświetlaczu w korpusie aparatu lub w wizjerze. Możemy ją regulować za pomocą pokrętła na korpusie. Ustawiamy aparat w tryb preselekcji czasu naświetlania – S (w Nikonie) lub Tv (w Canonie) i kręcimy pokrętłem pod kciukiem aż ustawimy odpowiedni czas. W taki sam sposób możemy ustawić czas naświetlania w trybie manualnym. Wartość czasu naświetlania najczęściej podawana jest w aparacie bez jedynki z przodu, przykładowo, jeśli mówimy o czasie naświetlania wynoszącym 1/60 sekundy, wartość na aparacie powinniśmy ustawić na 60.

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na poprawne ustawienie czasu naświetlania, chociaż są pewne zasady, których opanowanie może nam bardzo pomóc.

czas naświetlania w aparaciephotoxpress.com

Uwaga!

Tak, jak pisałem, nie istnieje jedna sprawdzona wartość czasu naświetlania. Wszystko uzależnione jest od sytuacji zdjęciowej, przysłony, wartości ISO oraz efektu jaki chcemy osiągnąć.

Przyjęło się, że czas naświetlania, dla poprawnego, ostrego zdjęcia (nie mówię tutaj o eksperymentach z długim czasem naświetlania) powinien wynosić, dla zdjęć robionych z ręki, w najgorszym wypadku równowartość ogniskowej obiektywu. Przykładowo, jeśli fotografujemy przy użyciu ogniskowej obiektywu 50 mm, minimalny czas naświetlania umożliwiający zrobienie ostrego zdjęcia wynosi 1/50 sekundy, ale dla pewności lepiej ustawić krótszy czas. Dla obiektów nieruchomych przyjęło się nie schodzić poniżej 1/60 sekundy. Dla obiektów szybko poruszających się, minimalny czas oświetlania to 1/250 sekundy. Jeżeli fotografujemy z aparatem umieszczonym na statywie lub w inny sposób ustabilizowanym, możemy pokusić się o wydłużenie czasu naświetlania od 1/50 nawet do kilku minut. Oczywiście, nie ma tutaj mowy o ostrym odwzorowaniu obiektów będących w ruchu. Wartości powyżej 1 sekundy przeważnie są oznaczone nieco inaczej, w przypadku Nikona za ilością sekund pojawia się znak „‘‘”. Dłuższych czasów naświetlania używa się głównie w nocy i w złych warunkach oświetleniowych. W ciągu dnia czas naświetlania możemy wydłużyć, przymykając otwór przysłony, aby uzyskać efekt rozmycia poruszających się obiektów.

Z jakich opcji aparatu korzystacie najczęściej? Co Wam sprawia największą trudność?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki aparat dla początkujących?
Następny artykułJak czyścić obiektyw?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here