Fotografując w studio dużą grupę ludzi, dosyć trudno jest tak ustawić oświetlenie, aby żadna osoba nie była pokrzywdzona, dlatego zdecydowanie lepiej zaaranżować takie zdjęcie w plenerze. Jeśli tak się szczęśliwie złoży, że w dniu, w którym umówimy się na sesję, chmury obficie pokryją niebo, zrobienie takiego zdjęcia będzie niezwykle proste. Jeśli jednak nie należycie do tej grupy szczęściarzy, musicie poszukać jakiegoś zacienionego miejsca, w którym miękkie światło będzie oświetlało wszystkich równomiernie. Zwróćmy uwagę, czy promienie słońca prześwitujące przez liście drzew lub fasady budynków nie tworzą białych plam na ubraniach lub, co gorsza, twarzach fotografowanych osób.

Fotografując grupę ludzi, warto dla urozmaicenia kadru, zgromadzić ich wokół jakiegoś elementu, który w naturalny sposób będzie łączył całą grupę i pozwoli uniknąć sztuczności i wymuszonych póz. Jeśli będziemy mieli do sfotografowania większą grupę osób, spróbujmy podzielić ich na mniejsze grupki, które następnie zespolimy ze sobą, chociaż te grupki nie muszą stykać się ze sobą. Takie ustawienie będzie miało nieformalny charakter i pozwoli nam uniknąć sztampy.

A teraz o zmorze wszystkich zdjęć grupowych. Spośród kilku osób pozujących do zdjęcia grupowego, zawsze znajdzie się jakiś delikwent (lub nawet dwóch), którzy zamkną oczy, w chwili kiedy wciśniemy spust migawki. Można sobie z nimi poradzić w dwojaki sposób. Pierwszy to wyproszenie ich z kadru. Oczywiście, żartuję. Przecież profesjonaliści powinni radzić sobie w każdej sytuacji. Możemy poprosić wszystkich, aby zamknęli oczy, a następnie powiedzieć, że odliczycie do trzech, i na „trzy” niech wszyscy otworzą oczy i ładnie się uśmiechną. Jeśli wszyscy uczestnicy zdjęcia zaaprobują nasze polecenia, odliczmy głośno do trzech, zaczekajmy jeszcze chwilę i pstryknijmy zdjęcie. Drugą metodą jest odliczenia do trzech bez zamykania oczu i prośba o uśmiech, jednak pierwszy sposób działa o wiele skuteczniej.

Jeżeli chodzi o parametry aparatu, to przysłona musi być mocno przymknięta (im bardziej, tym lepiej), ale już f/8 powinno się spisać całkiem nieźle. Czas naświetlania powinien być ustawiony tak, żeby uniknąć poruszenia zdjęcia. Nie polecam dłuższych czasów niż 1/60 s. A ostrość łapiemy na oczy ludzi znajdujących się najbliżej obiektywu.

Jak długo fotografujecie? Co najczęściej? Jakiego sprzętu używacie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak fotografować burzę?
Następny artykułJak dobrze zrobić zdjęcia klasowe?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here