Tryb programowy, oznaczony literką P, to tryb, w którym aparat sam ustawia parametry ekspozycji, a więc przysłonę i czas naświetlania. Większość aparatów pozwala jednak na zmianę tych parametrów, to znaczy takie dobranie obydwu parametrów, które nie wpłynie na ekspozycję zdjęcia, a jedynie zwiększy głębię ostrości lub wydłuży czas naświetlania. W trybie tym, aparat sugeruje nam, kiedy powinniśmy skorzystać z lampy błyskowej. Możemy jednak robić zdjęcia nie korzystając z lampy.

Tryb preselekcji przysłony, oznaczony literką A lub Av, pozwala nam regulować otwór przysłony, a aparat do tej wartości dobiera odpowiedni czas naświetlania. Odpowiedni, czyli taki, który zapewni względnie poprawną ekspozycję zdjęcia. Tryb ten jest szczególnie popularny wśród fotografów krajobrazu, którzy cenią sobie kontrolę nad głębią ostrości.

Tryb preselekcji czasu naświetlania to odwrotność trybu preselekcji przysłony, czyli my ustawiamy czas naświetlania, a aparat dobiera do niego przysłonę. Tryb ten, oznaczony jest literką S lub Tv.

Tryb manualny jest dla ludzi, którzy nie ufają automatyce aparatu i wolą samodzielnie dobierać obydwa parametry ekspozycji. W tym trybie, to my decydujemy jak szeroko otworzyć przysłonę i jaki dobrać czas naświetlania.

tryby w aparacie fotograficznymsxc.hu

W wizjerze mamy wbudowany wyświetlacz światłomierza, na którym aparat pokazuje jak daleko nasze ustawienia odbiegają od jego sugestii. Tryb ten oznaczony jest literką M.

Oprócz tych trybów, każdy aparat posiada tryby tematyczne, takie jak: Automatyczna ekspozycja, Portret, Krajobraz, Zbliżenie, Zdjęcia obiektów poruszających się i Zdjęcia nocne.

W zależności od rodzaju zdjęć, które wykonujemy, aparat zasugeruje nam odpowiednie ustawienia. I tak, w portrecie dobierze możliwie małą głębię ostrości, a więc szeroko otworzy otwór przysłony. W Krajobrazie odwrotnie, ustawi możliwie mały otwór przysłony, aby zwiększyć głębię ostrości. Przy zbliżeniach, aparat ustawi ostrość kadru na centralnym punkcie AF, ponieważ zakłada, że fotografowany obiekt znajdzie się na środku kadru. Uśredni przy tym parametry naświetlania i najprawdopodobniej uruchomi lampę błyskową. Przy zdjęciach obiektów będących w ruchu, ostrość ustawiona będzie na ciągłe działanie, tak aby obiekt nie uciekł nam z pola ostrości. Czas naświetlania w tym trybie będzie krótki, a otwór przysłony duży.

Uwaga!

W trybie zdjęć nocnych, aparat zakłada, że umieszczono go na statywie lub ustabilizowano w inny sposób i wydłuża czas naświetlania, aby zarejestrować szczegóły nocnej sceny.

W niektórych aparatach występuje także tryb głębi ostrości oznaczony literami DEP. Pozwala on ustawić szerokość głębi ostrości poprzez zaznaczenia najbliższego i najdalszego punktu pola.

Z programów tematycznych sugeruję korzystać tylko na początku zabawy z aparatem. Jeśli poznamy zależności przysłony od czasu naświetlania, śmiało przerzućmy się na systemy automatycznego naświetlania obrazu.

Z którego trybu najcześciej korzystacie? Dlaczego go wybieracie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNa czym polega współuzależnienie od alkoholu?
Następny artykułPrawidłowy uścisk dłoni

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here