Hobby Malarstwo akrylowe: co warto wiedzieć o tym coraz popularniejszym...

Malarstwo akrylowe: co warto wiedzieć o tym coraz popularniejszym trendzie?

-

Malarstwo akrylowe to jeden z wielu trendów malarskich, jakie możemy obserwować wśród współczesnych technik. Jak każda technika, odznacza się pewnymi szczególnymi cechami, które warto znać, zanim przystąpi się do pierwszych prób. Co zatem warto wiedzieć o tym sposobie malowania?

Największy konkurent malarstwa olejnego

Przez wieki malarstwo olejne było uważane za najszlachetniejszą i najważniejszą technikę, pozwalającą na stworzenie obrazów. Stosunkowo niedawno pojawiła się jednak dla niego poważna konkurencja, jaką jest malarstwo akrylowe.

Swoją obecną popularność zawdzięcza przede wszystkim łatwości stosowania farb akrylowych oraz szerokim możliwościom, jakie daje. Dzięki bogactwu kolorów, pozwala na uzyskanie praktycznie każdego obrazu, jaki sobie wymarzymy.

Farby akrylowe: rozpuszczalność i jakość

Najważniejsze we współczesnych farbach akrylowych jest to, że są one rozpuszczalne w wodzie. Dzięki temu czyszczenie z nich sprzętu malarskiego jest niezwykle łatwe. Dopiero po zaschnięciu przestają być zmywalne wodą.

Farby akrylowe zbudowane są na bazie spoiwa akrylowego oraz pigmentów. W tańszych farbach dodatkowo mogą znaleźć się wypełniacze zwiększające objętość, które jednak sprawiają, że ich jakość jest zaniżona, a kolory nie są tak żywe i dobrze kryjące, jak w przypadku preparatów najwyższej jakości. Z tego względu, decydując się na zakup, najlepiej jest sięgnąć po lepsze farby nawet, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z malarstwem akrylowym. Dzięki temu nie zniechęcimy się, rozczarowani zbyt słabą jakością.

Gęstość farby akrylowej

Warto także zwrócić uwagę na gęstość farby akrylowej. Wyróżnić możemy trzy ich najważniejsze rodzaje: fabry gęste, maślane (Heavy Body), farby płynne typu Fluid oraz farby bardzo płynne (High Flow). Ostatnie z nich nadają się do zastosowania w aerografie.

Ze względu na to, iż gęstość farby akrylowej zależy od użytego rodzaju spoiwa żywicznego, nie jest możliwe samodzielne rozcieńczenie ich wodą tak, aby osiągnąć farbę innego typu. Co więcej, dodawanie do nich wody w ogóle nie jest zalecane, gdyż niszczy spójność struktury farby i powoduje przygaszenie koloru. Rozcieńczanie powinno być wykonywane za pomocą specjalnych mediów, przeznaczonych do farb akrylowych.

Jakie narzędzia należy wykorzystać do malowania?

Pierwszym i najważniejszym narzędziem są oczywiście pędzle do farb akrylowych, wykonane z syntetycznego, gładkiego włosia i niezbyt dużej twardości. Dzięki ich wykorzystaniu obrazy są idealnie gładkie na różnych nośnikach, w tym płótnie. Jeśli naszym celem jest wykonanie obrazu, na którym – podobnie jak w malarstwie olejnym – widoczne będą ślady pędzla, można sięgnąć także po klasyczne narzędzie szczecinowe. Niezależnie od rodzaju pędzla warto zdecydować się także na wybór wygodnej palety malarskiej.

Innymi narzędziami, które można wykorzystać do malowania farbami akrylowymi, są szpachelki i narzędzia silikonowe, które pozwalają uzyskać ciekawe struktury obrazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rockowe upięcie włosów kręconych – videoporada

Nawet jeśli nie jesteś wielbicielką mocnych brzmień, ta fryzura może przypaść Ci do gustu. Zadziorne upięcie w wydaniu Karoliny.

Jak hodować szynszyle?

Szynszyle są gryzoniami pochodzącymi z terenów Ameryki Południowej. Żyją w stadach kilku do kilkunastu osobników. Zamieszkują suche, wysokogórskie tereny, żywią się ziołami, trawami i nasionami. Długość życia tych zwierząt to aż 10-15 lat (zdarzają się osobniki dożywające wieku lat 20).

Zobacz też

Kuchnia meksykańska – charakterystyka

Kuchnia meksykańska, podobnie jak angielska zrodziła się z mieszkanki kultur i tradycji. Ogromny wpływ wywarły na nią kulinarne zwyczaje Indian i hiszpańskich konkwistadorów. Choć każdy region Meksyku charakteryzuje się innymi tradycjami kulinarnymi, ich wspólną cechą jest wykorzystywanie w kuchni kukurydzy, fasoli, chili, pomidorów oraz egzotycznych owoców, ziemniaków, orzechów, dyni, czekolady czy ryżu, wołowiny, kurczaka i wina.

Zestaw zabawek dla małego kolekcjonera

Super Zings 4 zestaw to zabawka dla kolekcjonera, która posiada w opakowaniu 10 niezwykłych figurek. Przedstawiają one przedmioty codziennego...

Jakie przysmaki treningowe pomogą w szkoleniu psa?

Nieodłącznym elementem szkolenia psa są rozmaite psie przysmaki. One służą do nagradzania pupila za poprawne zachowanie, a także motywują...

Może Cię zainteresuje: