Hobby Malarstwo akrylowe: co warto wiedzieć o tym coraz popularniejszym...

Malarstwo akrylowe: co warto wiedzieć o tym coraz popularniejszym trendzie?

-

Malarstwo akrylowe to jeden z wielu trendów malarskich, jakie możemy obserwować wśród współczesnych technik. Jak każda technika, odznacza się pewnymi szczególnymi cechami, które warto znać, zanim przystąpi się do pierwszych prób. Co zatem warto wiedzieć o tym sposobie malowania?

Największy konkurent malarstwa olejnego

Przez wieki malarstwo olejne było uważane za najszlachetniejszą i najważniejszą technikę, pozwalającą na stworzenie obrazów. Stosunkowo niedawno pojawiła się jednak dla niego poważna konkurencja, jaką jest malarstwo akrylowe.

Swoją obecną popularność zawdzięcza przede wszystkim łatwości stosowania farb akrylowych oraz szerokim możliwościom, jakie daje. Dzięki bogactwu kolorów, pozwala na uzyskanie praktycznie każdego obrazu, jaki sobie wymarzymy.

Farby akrylowe: rozpuszczalność i jakość

Najważniejsze we współczesnych farbach akrylowych jest to, że są one rozpuszczalne w wodzie. Dzięki temu czyszczenie z nich sprzętu malarskiego jest niezwykle łatwe. Dopiero po zaschnięciu przestają być zmywalne wodą.

Farby akrylowe zbudowane są na bazie spoiwa akrylowego oraz pigmentów. W tańszych farbach dodatkowo mogą znaleźć się wypełniacze zwiększające objętość, które jednak sprawiają, że ich jakość jest zaniżona, a kolory nie są tak żywe i dobrze kryjące, jak w przypadku preparatów najwyższej jakości. Z tego względu, decydując się na zakup, najlepiej jest sięgnąć po lepsze farby nawet, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z malarstwem akrylowym. Dzięki temu nie zniechęcimy się, rozczarowani zbyt słabą jakością.

Gęstość farby akrylowej

Warto także zwrócić uwagę na gęstość farby akrylowej. Wyróżnić możemy trzy ich najważniejsze rodzaje: fabry gęste, maślane (Heavy Body), farby płynne typu Fluid oraz farby bardzo płynne (High Flow). Ostatnie z nich nadają się do zastosowania w aerografie.

Ze względu na to, iż gęstość farby akrylowej zależy od użytego rodzaju spoiwa żywicznego, nie jest możliwe samodzielne rozcieńczenie ich wodą tak, aby osiągnąć farbę innego typu. Co więcej, dodawanie do nich wody w ogóle nie jest zalecane, gdyż niszczy spójność struktury farby i powoduje przygaszenie koloru. Rozcieńczanie powinno być wykonywane za pomocą specjalnych mediów, przeznaczonych do farb akrylowych.

Jakie narzędzia należy wykorzystać do malowania?

Pierwszym i najważniejszym narzędziem są oczywiście pędzle do farb akrylowych, wykonane z syntetycznego, gładkiego włosia i niezbyt dużej twardości. Dzięki ich wykorzystaniu obrazy są idealnie gładkie na różnych nośnikach, w tym płótnie. Jeśli naszym celem jest wykonanie obrazu, na którym – podobnie jak w malarstwie olejnym – widoczne będą ślady pędzla, można sięgnąć także po klasyczne narzędzie szczecinowe. Niezależnie od rodzaju pędzla warto zdecydować się także na wybór wygodnej palety malarskiej.

Innymi narzędziami, które można wykorzystać do malowania farbami akrylowymi, są szpachelki i narzędzia silikonowe, które pozwalają uzyskać ciekawe struktury obrazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zgłoszenie ocieplenia budynku

Ocieplenie budynku należy do robót budowlanych, na wykonanie których pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Nie zmienia to faktu, że należy dokonać zgłoszenia planowania wykonanych robót jeszcze przed ich rozpoczęciem. Formalności związane z prawidłowym dokonaniem zgłoszenia są określone w ustawie Prawo budowlane.

Jaka muzyka do tańca towarzyskiego?

Na postawione pytanie bardzo ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, a właściwie jest to niemożliwe, ze względu na niedookreślenie pojęcia „taniec towarzyski”. Kryje się pod nim tak szerokie spektrum możliwości!

Zobacz też

Tatar z łososia – przepis

Dla niewtajemniczonych, już na samym wstępie należy wyjaśnić, czym jest tytułowy tatar. Jest to robiona najczęściej z surowego mięsa potrawa z różnymi dodatkami. Jest ona na tyle charakterystyczna, że nie każdy lubi jedzenie surowizny, stąd tak dużo przeciwników tatara. Choć tatara przyrządza się zwykle z wołowiny lub polędwicy końskiej, doskonałą alternatywą, np. dla wegetarian, jest przyrządzenie tatara z łososia.

Wiosenny luz, czyli bluzy na wiosnę

Bluza dresowa to, po dżinsach i t-shircie, najbardziej wszechstronny ubiór. Jej sportowy charakter nie przeszkadza zestawiać ją w zupełnie niesportowych...

Uwielbiane przez dzieci maskotki ze Świnką Peppą

Świnka Peppa jest jedną z ulubionych bohaterek kreskówek dla dzieci w Polsce. Wiele z nich codziennie towarzyszy uroczej śwince...

Może Cię zainteresuje: