Spośród szeregu perspektyw podstawową jest perspektywa zbieżna. Widoczne na rysunku obok kreski to podstawowe linie tej perspektywy: linia pozioma to linia horyzontalna (będąca poziomem wzroku), punkt zaznaczony na niej to miejsce zbiegu perspektywy, a dochodzące do niego linie to linie zbiegu – na tych liniach wykreślamy rysunek (rys.17).Wykreślmy te linie, postarajmy się to zrobić bez użycia linijki. Teraz między liniami zbiegu po każdej ze stron dorysujmy pionowe kreski. Prosta perspektywa z centralnym punktem zbiegu jest gotowa. Możemy dorysować uproszczone korony drzew oraz ćwiczyć wrysowywać coraz bardziej skomplikowane elementy.

perspektywa rysunkiRys. Olga Młodawska

Narysujmy teraz bryłę w perspektywie, Rysujemy kwadrat widziany od przodu, z każdego kąta kwadtatu wyprowadźmy linie prowadzące do punktu zbiegu, na tych liniach wyprowadzamy rysunek reszty bryły, tak jak na ilustracji zamieszczonej obok.

nauka rysowaniaRys. Olga Młodawska

Teraz rozrysujmy perspektywę z przesuniętym punktem zbiegu. Również narysujmy linię horyzontalną i zaznaczmy miejsce zbiegu linii. Teraz wyprowadżmy linie, jednak jeśli punkt zbiegu został przesunięty w prawo to kąt między liniami perspektywicznymi po prawej musi być większy, a po lewej mniejszy. Dorysujmy pionowe kreski, rysując np. latarnie. Pamiętajmy również o istnieniu perspektywy powietrznej, im przedmioty znajdują się dalej od patrzącego tym kontur jest bardziej rozmyty, a kolory mniej wyraźne.

Jak długo malujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Młynek? Zasady
Następny artykułJak rysować graffiti?

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here