W Polsce w czasie stanu wojennego popularne stało się graffiti wykonywane sprayem lub pędzlem i z użyciem szablonów. Początkowo, wykonywane na murach graffiti było uznawane za przejaw wandalizmu, dzisiaj coraz częściej pięknie wykonane graffiti zdobią mury budynków i są artystycznym sposobem wyrażania się głównie młodych twórców.

TECHNIKA Sprayem można malować wykorzystując technikę „free hand” czyli „z ręki”lub używając w tym celu szablonów. Malowanie z ręki polega na tym, że artysta utrwala swoją wizję za pomocą sprayu i różnych końcówek bez pomagania sobie dodatkowymi akcesoriami, bądź korzysta tylko z pół-szablonów (czyli wyciętych z tektury bądź grubej foli linijek, łuków i krzywek służących głównie do wyciągnięcia obrysów pracy). Jeśli chodzi o technikę szablonową to szablony wycinane są ze wspomnianej tektury albo grubej folli (wtedy szablon nie nasiąka farbą). Szablony przykłada się do malowanej powierzchni i odkryte miejsca pokrywa farbą. Można używać jednego szablonu i jednego koloru farby. Można również stworzyć bardziej skomplikowane kompozycje, wymagające użycia wielu szablonów i pokrywać je farbami w różnych kolorach. Szablony można przygotować samemu i wycinać ręcznie bądź przy użyciu plotera, jako materiału używając np. cienkiej sztywnej folii PCV.

SAMODZIELNE WYKONANIE SZABLONU

Wzór szablonu nanosimy na folię, możemy użyć kalki technicznej lub jeśli folia jest przezroczysta podkleić projekt pod nią. Rysunek zakomponujmy na folii zostawiając kilkucentymetrowe obramowanie z każdej ze stron, ułatwi nam to później w znacznym stopniu pracę. Wycinając wzór róbmy to starannie i powoli, trzeba uważać zwłaszcza na cienkie powierzchnie folii między wyciętymi powierzchniami. Szablon powinien pozostać sztywny, dlatego miejsca te powinny posiadać odpowiednią szerokość, nie należy jednak przesadzać ponieważ uzyskany po odbiciu efekt może zatracić swoją pierwotną formę i nie wyjść ładnie.

ostry nożyk do cięcia
sztywna folia
podkładka pod folię, np. grubsza tekturka (przyda się przy wycinaniu)
taśma klejąca
rysunek wzoru, z którego chcemy wykonać szablon
ewentualnie kalka techniczna

Podobają Wam się graffiti? Uważacie, że mogą one być też sztuką? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNauka rysowania w perspektywie
Następny artykułJak się malować obrazy sprayem?

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here