Hobby Jak się malować obrazy sprayem?

Jak się malować obrazy sprayem?

-

Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować podobrazie, zabezpieczyć miejsce pracy folią malarską, nałożyć maskę ochronną.

Warstwy farby będziemy nakładać kolejno na siebie a następnie „wyciągać” z nich kształty przy użyciu odpowiednich materiałów. Weźmy puszkę sprayu do ręki i spróbujmy płynnymi ruchami zamalować powierzchnię. Następnie pokrywając obraz kolejnymi warstwami farby w różnych kolorach, malujmy koła i delikatnie przenikające się smugi. Ćwiczmy posługiwanie się sprayem.

Terazpoćwiczymy tworzenie efektów, które będziemy chcieli uzyskać. Nałóżmy na siebie kilka warstw różnych kolorów farby, rozpylając ją szybkimi ruchami. Gdy farba jest jeszcze mokra przyłóżmy do niej gazetę. Dociśnijmy ją, a następnie ściągnijmy dynamicznie z obrazu. Gazetę możemy złapać lewą ręką łącząc jej górne rogi a prawą rękę wsunąć w tak powstały lej i docisnąć do obrazu. W ten sposób otrzymamy szpiczaste zakończenie, które po zdjęciu gazety da nam trójkątny odcisk podobny do efektu namalowanego szczytu góry. Możemy również zgnieść gazetę w dłoniach, lekko rozprostować i nałożyć na farbę, spróbujmy również przeciągnąć nieco gazetę po mokrych warstwach – porównajmy uzyskane faktury. Roztarta farba stworzy barwne melanże o specyficznej i ciekawej fakturze.

Teraz weźmy kawałek tektury, zegnijmy go na pół, a utworzonym w ten sposób dzióbkiem, przejedźmy po powierzchni obrazu. Starajmy się malować kształty, łącząc duże powierzchnie uzyskane przez odciśnięcie gazety z liniami powstałymi przy użyciu tektury.

Ciekawe efekty otrzymamy używając do rozmazania farby opuszków palców, ale spróbujmy użyć również np. gumowej szpachelki, starając się delikatnymi i krótkimi pociągnięciami, uzyskać efekty gradientu.

Chcąc stworzyć obraz kosmicznego krajobrazu, spróbujmy namalować planetę. Przy użyciu zielonej farby namalujmy koło, następniezamalujmy je warstwą farby żółtejiu góry okręgu warstwą farby czerwonej. Teraz przyłóżmy gazetę, dociśnijmy dłonią i szybko ściągnijmy z obrazu. Czarnym sprayem u dołu kuli namalujmy smugę cienia, smuga powinna delikatnie nachodzić na kulę. Nie martwmy się za bardzo o kształt naszego koła, ponieważ teraz nakryjemy naszą planetę np. podstawką do kwiatków o idealnie okrągłym kształcie, będzie ona chroniła okręg przed zachlapaniem farbą podczas dalszego malowania obrazu.. Następnie pryskając wokół naszej planety farbami fioletowymi i granatowymi, kładzionymi obok siebie, postarajmy się uzyskać efekt przenikania się kolorów. U dołu podstawki możemy delikatnie rozpylić białą farbę uzyskując blik świetlny. Zdejmijmy pokrywkę i postarajmy się nadać naszej planecie ostateczny kształt. Praca ze sprayem wymaga czasu, ale uzyskane efekty są naprawdę zaskakujące.(rys.21)

Farby w sprayu w różnych kolorach Podobrazie malarskie Okrągłe podstawki do kwiatków różnej wielkości Folia malarska Tekturki, gazety, szpachelki, – do rozcierania farb Malarska maska ochronna

Jak długo malujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

Olga Młodawska

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zielona herbata – właściwości, działanie

Zalety picia zielonej herbaty są niemal mityczne. Polecana jest nie tylko dla osób, które stosują diety, lecz także dla przeciętnych śmiertelników, którzy niewiele dbają o to, co jedzą i piją.

Zęby mądrości – wyrzynanie, objawy, usuwanie

Zęby mądrości, lub inaczej ósemki, są chyba mało lubianymi zębami zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy stomatologów. Samo ich pojawienie się zazwyczaj nie jest dla nas przyjemne. Wyrzynają się one zwykle między 18 a 25 rokiem życia, ale nie jest to ich cecha stała, bo zdarza się również, że taki proces ma miejsce dużo później, a są i tacy ludzie, u których te zęby się nie pojawią.

Zobacz też

Jak nadać nazwę ulicy wewnętrznej?

Poza drogami powiatowym, krajowymi, gminnymi i wojewódzkimi - w ustawie o drogach publicznych (Dz.U.2007.19.115) można spotkać się z pojęciem „drogi wewnętrznej” - jako szczególnej kategorii, która podlega wyłącznie zarządcom (właścicielom). Zgodnie ze wskazaną ustawą: drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi.

Zestaw zabawek dla małego kolekcjonera

Super Zings 4 zestaw to zabawka dla kolekcjonera, która posiada w opakowaniu 10 niezwykłych figurek. Przedstawiają one przedmioty codziennego...

Jakie przysmaki treningowe pomogą w szkoleniu psa?

Nieodłącznym elementem szkolenia psa są rozmaite psie przysmaki. One służą do nagradzania pupila za poprawne zachowanie, a także motywują...

Może Cię zainteresuje: