Celem gry jest zdobycie przez jednego z graczy trzech pól w linii prostej. Jeśli uda mu się to osiągnąć, przekreśla taką linię. Jednocześnie należy uniemożliwić rywalowi wypełnienie tego właśnie zadania. Gra może się również potoczyć w ten sposób, że wszystkie pola zostaną zakreślone i będzie remis.

Pole do gry kreśli się w następujący sposób: dwie linie pionowe, dwie poziome – każda z nich przedzielona jest przez dwie prostopadłe do niej linie tworząc trzy równych rozmiarów części.

Osoba rozpoczynająca grę posiada przewagę jednego ruchu, więc ma nieco ułatwione zadanie. Drugi gracz może jednak bez większego problemu doprowadzić do remisu. Kiedy rywal zakreślił pole w narożniku, należy zająć pole w środku kwadratu. Następnie jeśli przeciwnik umieści własny znak w jednym z narożników, należy zakreślić pole w środku narożników. Gdy rywal umieści natomiast swój znak obok wcześniej postawionego, trzeba go po prostu blokować poprzez zaznaczenie własnym znakiem trzecie go pola w linii prostej. W sytuacji, gdy przeciwnik umieści swój znak w środku kwadratu, należy zaznaczać pola w narożnikach i potem już tylko blokować możliwość zdobycia przez przeciwnika trzeciego pola w prostej linii.

Ta wersja kółka i krzyżyka może być dla graczy, którzy nie maja problemów ze stosowaniem powyższej strategii, grą mało satysfakcjonującą – gracze będą bowiem wciąż osiągali remis.

Jeden z możliwych układów dających wygraną

Wygrana w kółko i krzyżyk
Niekiedy nazwę kółko i krzyżyk stosuje się w odniesieniu do gry gomoku. Jest to z kolei gra japońska, powstała w VII w. p.n.e. W tym samy mniej więcej czasie w Europie stworzono bardzo podobną grę określaną jako „kółko i krzyżyk na nieograniczonej planszy”.

Gomoku rozgrywa się na planszy posiadającej rozmiary 19×19, czasem 15×15. W grze używa się białych i czarnych, przyporządkowanych do jednego bądź drugiego gracza. Grę rozpoczynają czarne. Podobnie jak w „zwykłym” kółku i krzyżyku gracze zajmują naprzemiennie pola. Każdy z graczy dąży do ułożenia nieprzerwanej linii pięciu własnych pionków. Wadą tej gry jest fakt, że istnieje tutaj strategia wygrywająca dla gracza rozpoczynającego – stosując ją zawsze będzie on wygrywać.

W co lubicie grać w towarzystwie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak się malować obrazy sprayem?
Następny artykułSzkolenia dla matek powracających na rynek pracy

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here