Do wyrobu mydeł glicerynowych wykorzystywane są następujące oleje: rycynowy, ze słodkich migdałów, z pestek moreli, awokado, rzepakowy, kokosowy, olej palmowy z miąższu, palmowy z nasion oraz oliwa z oliwek. Dobierając składniki takiego mydła, należy pamiętać o tym, aby nadmiar oleju był tylko minimalny w stosunku do wodorotlenku sodu. Poza wymienionymi już składnikami, a więc olejami i wodorotlenkiem sodu, w skład mydeł wchodzi oczywiście woda destylowana oraz alkohol etylowy, cukier i gliceryna.

Początkowe etapy tworzenia mydła glicerynowego są takie same jak w wypadku tworzenia zwykłego mydła domowym sposobem, a więc: rozpuszczenie NaOH w wodzie, stopienie tłuszczów i zmieszanie obu form. Bardzo ważne szczegóły dotyczące tego, jak wykonać poszczególne etapy, znajdziecie w poradzie: przepisy”>Jak zrobić mydło domowej roboty?.

Po ich wykonaniu, mieszaninę należy rozpuścić w alkoholu etylowym. Zalecane jest wykorzystanie 97%-alkoholu etylowego w ilości 35% wszystkich olejów wchodzących w skład mydła. Ilość cukru wykorzystywana do produkcji takiego mydła to 28% ilości oleju, a gliceryny – 15% ilości oleju.

Chcąc wykonać np. 100 g takiego mydła:

– 24,5 g alkoholu etylowego o stężeniu 97%

– 19,6 g cukru

– 10,5 g gliceryny

Otrzymaną mieszaninę rozlewamy do form. Najlepiej, by były to cienkie formy plastikowe. Leżakowanie takich mydeł trwa około 2 tygodnie.

Co powiecie o takim mydełku? Lubicie naturalne kosmetyki? Macie swoich ulubieńców? Podzielcie się opiniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUpięcie na krótkich włosach – Videoporada
Następny artykułJak się uczesać na imprezę? – Videoporada

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here