Miłość Antykoncepcja doraźna - co warto o niej wiedzieć?

Antykoncepcja doraźna – co warto o niej wiedzieć?

-

Świadome planowanie rodziny, to wciąż dla wielu osób nie lada wyzwanie. Chociaż edukacja seksualna jest obecnie na znacznie wyższym poziomie, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, to wciąż niestety zdarzają się nieplanowane ciąże. Rodzicielstwo, to z jednej strony przepiękna sprawa, na którą wiele osób czeka z utęsknieniem. Jednak wiele kobiet, chce precyzyjnie zdecydować o tym, w jakim czasie zajść w ciążę. Aby ograniczyć ryzyko zajścia w niechcianą ciążę, stosują różnego rodzaju zabezpieczenia, czy to antykoncepcję hormonalną, czy też prezerwatywę. Nie zawsze jednak okazują się one skuteczne. Jeżeli podczas stosunku dojdzie do uszkodzenia prezerwatywy, to ryzyko zajścia w ciążę znacznie rośnie. W aptekach dostępne są leki takie jak np. Ellaone, które opóźniają jajeczkowania. Skutek tego jest taki, że po stosunku, podczas którego pękła prezerwatywa, nie dochodzi do zapłodnienia.

W jakich przypadkach stosuje się leki antykoncepcyjne opóźniające jajeczkowanie?

Po preparaty tego typu kobiety sięgają najczęściej wówczas, gdy mają za sobą stosunek płciowy bez zabezpieczenia, lub taki, podczas którego doszło do uszkodzenia prezerwatywy. Jeżeli antykoncepcja stosowana podczas zbliżenia zawiodła, wówczas zastosowanie leku Ellaone może opóźnić jajeczkowanie, a w efekcie uniemożliwi zapłodnienie komórki jajowej. Stosowanie każdego leku powinno być konsultowane z lekarzem. Wszystkie leki mają także ulotkę w opakowaniu, z którą bezwzględnie trzeba się zapoznać. Tego preparatu nie mogą przyjmować m.in. kobiety w ciąży oraz osoby, które są uczulone na jego składniki. Lek może być skuteczny pod warunkiem, że został przyjęty nie później niż do 5 dni po odbytym stosunku płciowym. Lek ma postać tabletek.

W jaki sposób zabezpieczyć się przed ciążą?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zabezpieczyć się przed zajściem w niechcianą ciążę. Kobiety najczęściej sięgają po antykoncepcję hormonalną pod postacią tabletek. Inną możliwością jest stosowanie podczas stosunku prezerwatywy (oprócz zabezpieczenia przed ciążą jest to także ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową). Dostępne są także inne specyfiki, na przykład żele o działaniu plemnikobójczym czy pianki antykoncepcyjne. Jeżeli istnieje podejrzenie, że stosowana antykoncepcja mogła okazać się nieskuteczna (np. doszło do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomniała o tabletce antykoncepcyjnej) to jest jeszcze antykoncepcja doraźna. Lek Ellaone można przyjąć do 120 godzin po odbytym stosunku. Jego efektem ma być opóźnienie jajeczkowania u kobiety, co ma skutkować niemożliwością zapłodnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak włączyć radio w Euro Truck Simulator?

Jazda po autostradach może w pewnym momencie wydawać się monotonna. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi muzyka, którą można odtworzyć w ciężarówkowym radiu. Jak tego dokonać?

Podkład do cery trądzikowej – jaki wybrać?

Cera trądzikowa jest bardzo trudna do pielęgnacji. Problematyczny jest także właściwy dobór kosmetyków kryjących. Czy istnieje skuteczny fluid, który ukryje niedoskonałości i doraźnie usunie problem?

Zobacz też

Jak należy zachowywać się w autobusie?

Savoir-vivre traktuje autobus tak jak miejsce publiczne. Nie uniknął więc narzucania swoich zasad również w tym pojeździe. Dobre maniery obowiązują od wejścia do autobusu aż do końca podróży.

Jak znaleźć dobrą firmę rekrutacyjną w Krakowie?

Już nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc rośnie popyt na profesjonalne usługi rekrutacyjne. Pandemia...

Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Prowadząc firmę, jednym z obowiązków przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudnia pracowników, jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu BHP. Kto może się...

Może Cię zainteresuje: