Separacja

Sądowe orzeczenie o separacji to nie to samo co rozwód. Jest to pewien etap wstępny, który wcale nie musi zakończyć się rozwiązaniem małżeństwa. Ten czas dla małżonków istnieje po to, aby zobaczyli na jakim są etapie związku i czy uda im się przetrwać i uniknąć rozwodu. Trzeba jednak pamiętać separacja niesie ze sobą również wiele skutków prawnych.

Dla kogo jest separacja? 

Orzeczenie separacji składa się w najbliższym miejscu zamieszkania Sądzie Okręgowym. Może to zrobić każdy z małżonków po zapłaceniu określonej przepisami kwoty. Aby doszło do orzeczenia separacji, sąd powinien – w myśl przepisów – stwierdzić zupełny rozkład pożycia małżeńskiego pomiędzy partnerami. W przypadku orzeczenia o rozwodzie stan ten musi być nie tylko zupełny, ale i trwały. 

To niewielka, ale z punktu widzenia prawa bardzo znacząca różnica. Separacja może być dobrym rozwiązaniem dla małżeństwa, nim do sądu trafią wnioski rozwodowe, aby przekonać się, czy może uda się jeszcze uratować związek.  

Ile może trwać separacja? 

Separacja jest również często stosowana przez osoby wierzące, którym wyznawane przez nich wartości nie pozwalają na decyzję o rozwodzie. Ponieważ separacja nie rozwiązuje całkowicie małżeństwa, to osoby w niej pozostające są formalnie nadal w związku, choć już na nieco innych zasadach, np. nie mogą zawierać nowych małżeństw. 

Separacja to stan dający cały czas możliwość zmiany decyzji – może trwać wiele lat, ale też kilka miesięcy, a nawet tygodni. Bez względu na to, jak długo ten stan się ciągnie, można: 

  • powrócić do pełnoprawnego małżeństwa,  
  • złożyć wnioski o rozwód. 

Skutki separacji 

Trzeba pamiętać, że separacja to decyzja sądowa, która niesie za sobą dużo skutków prawnych, dlatego warto wcześniej zapoznać się z nimi samemu lub zasięgnąć porady prawnika. Jednym ze skutków orzeczenia separacji jest zmiana wspólnoty majątkowej na rozdzielność majątkową. Wiąże się z tym to, że małżonkowie od danej chwili posiadają tylko własne finanse. W akcie małżeństwa zostaje także umieszczona adnotacja o separacji. Tak więc, gdy jedno z małżonków zaciągnie pożyczkę lub kredyt, to będzie musiało go spłacić samodzielnie.  

Warto również wiedzieć, że w czasie separacji małżonkowie po sobie nie dziedziczą. Choć na ich żądanie sąd może dokonać podziału majątku, a w przypadku mieszkania w tym samym miejscu, określić warunki korzystania z nieruchomości. 

Separacja a zobowiązania finansowe i dzieci 

Separacja to również decyzje sądu dotyczące losu niepełnoletnich dzieci małżonków. Sąd określa prawa rodziców do opieki nad dziećmi, wskazuje z kim będą mieszkały oraz ustala czas i formy kontaktów, a także opieki drugiego rodzica. Co najważniejsze, przed orzeczeniem separacji sąd ma również obowiązek ustalenia winnego rozpadu związku.  

Konsekwencje, jakie płyną z bycia winnym rozpadu małżeństwa są różne, m.in. dotyczą one wypłacania alimentów, ponieważ oboje rodziców mają cały czas obowiązek utrzymania swoich dzieci. Jest także możliwe płacenie alimentów na współmałżonka, który udowodni, że w związku z separacją znacznie pogorszyła się jego sytuacja materialna. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here